Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /DISK2/WWW/ho-vsetin.com/palic/textpattern/lib/txplib_db.php on line 14 Paličův zanedbatelný sněhoblog: Recenze Zimní turistika: Michalička, V., Satori, M., 1960
Go to content Go to navigation Go to search
Paličův zanedbatelný sněhoblog | Jejda jejda, to jsem ale mrzutý... že zatím nepadá sníh

Spolupráce

Tilak
Kama
Logo Movement skis
<Jerky logo
logo Coll-Tex
Outdoor Guide
Quill Outdoor
CK Alpina
Horolezecká abeceda
Slovenská skialpinistická asociácia
Setkání cestovatelů
Inpraise
Julbo
Expedition.sk
Pivovar, restaurace, penzion ČERNÝ OREL Kroměříž

Skialp průvodce

Moje kopce na SP

Informace

Všechny aktivity z článků na tomto webu mohou být nebezpečné. Autor článků nenese odpovědnost za případné škody či zranění, které si způsobí čtenáři svou nezkušeností a podceněním nebezpečí při případném využití informací zde obsažených.
Popisované aktivity, prezentace, průvodce a články vznikly za podpory OS Společnost MEDICI a 155. horolezeckého oddílu Vsetín. Spolupracujím webem je MountainSki.cz
© 2000-2011 Jan Pala

 

RSS / Atom

Co se chystá

Důležité

Delší výlety

Reklama

Ke stažení

Počty článků

Poslední odkazy

Recenze Zimní turistika: Michalička, V., Satori, M., 1960

18. září 2008, 22:50 Kategorie: Recenze | Skialpinismus

Na území bývalého Československa a místně Rakousko-Uherska (do roku 1918) vyšla řada knih věnovaných lyžování v terénu. Jako první je díky zapůjčení knihy od Tomáše Kubláka možné uvést Zimní turistika: Michalička, V., Satori, M., Sportovní a turistické nakladatelství, 1960.

image
Obálka knihy Zimní turistika

Motivací k tomu, proč se podívat na historické knihy byla propagace nejmenované knihy na webu Jamesu, kde se mimo jiné objevila fantastická hláška: „Tato kniha je prvou a jedinou publikáciou tohto druhu na Slovensku a v Česku.“ Proto zkusím pohledat knihy věnované lyžování v terénu, které vyšly v úvodu zmíněné evropské oblasti.

image
Str. 12 Připevnění lyží na batohu

Krátké opis na webu Horolezecké abecedy,

Zimní turistika, česká učebnice skitouringu z r. 1960 vyšla na 102 stranách a rozměrech 16,5×12 cm
Útlá knížečka popisuje to, co se dnes nazývá skitouring (pohyb po horách na lyžích, kdy si od začátku do konce túry vystačíme jen s lyžemi). Kromě záležitostí spojených s vlastním pohybem na lyžích je v knize docela podrobně probráno i táboření na sněhu. A pochopitelně nechybí obligátní kapitoly počasí a nebezpečí zimních hor. Informace převažují v textu, ilustrací mnoho není. Pár kreslených černobílých obrázků a pouze čtyři černobílé fotografie uprostřed knihy jako obrázková příloha.

image
Str. 14 Správné pojmenování vzájemného postavení lyží

Autoři jdou na zimní turistiku od lesa zdůrazněním jejího rychlého rozvoje v socialistické zemi a nekonkurenčnosti oproti kapitalistickým státům. Z povinné socialisticko-komunistické agitky se v této knize překvapivě objevuje pouze slovo ROH (Revoluční Odborové Hnutí) a obrana státu. Jinak nic.

image
Str. 42 Lankové vázání na svrchní a spodní tah

K samotnému lyžování se autoři dostávají přes nošení lyží a jejich připínání. Potom už jsou obraty na místě a začíná lyžařská technika. Současným metodikům se určitě nebudou líbit věty jako: „Hned od začátku vyžadujeme používání pojistných řemenů“ (str. 13 nahoře). Tulení pásy jsou zmíněny na str. 20:
Při delších výstupech, zejména ve vysokých horách používáme s výhodou stoupacích (tuleních) pásů.… Velmi špatně se vystupuje šikmo svahem, kde pásy často sklouzávají s lyží.

image
Zimní táboření

Z technik sjezdu jsou uvedeny: sjezd přímo a šikmo, brzdění pluhem, odšlapování, sesouvání, smyk ke svahu, oblouky v pluhu, přívratný oblouk, přívratný smyk, bruslení, terénní skok a přeskoky.

image
Němé značky

Za povšimnutí stojí závěr sjezdové části, kdy na str. 33 je Brzdění holí při pádu: Uchopíme hůl oběma rukama až u talíře a bodcem nad hlavou brzdíme. Zaseknutím hran se obvykle pád nezastaví, ale tělo lyžaře se přetočí hlavou dolů.

image
Str. 68–69 Záhrab a sněhová chýše ve svahu

K délce lyží je na str. 41 uvedeno: „Správně dlouhá lyže má špičkou dosahovat do dlaně vzpažené a v zápěstí ohnuté paže.“ Kdo na tak dlouhých lyžích dnes jezdí?

Dále se podrobně rozebírá příprava túry, obsah batohu, vaření a bivakování. Téměř na konci je poměrně podrobně rozebíráno zimní nebezpečí hor. V části věnované lavinám se tradičně objevuje fenomém lavinové šňůry:
„Doporučuje se rovněž používání lavinové šňůry, tj. červené tkanice, která má v případě nehody dopomoci k nalezení postiženého.“

Závěr
Na dobu vydání (1960) a útlost se jedná o vynikající knihu pro základní a v některých částech i pokročilé seznámení se s pohybem v zimních horách, *** (hodnocení * až *****, kdy vyšší počet znamená vyšší kvalitu)

Bibliografické údaje:
Zimní turistika: Michalička, V., Satori, M., 1960
Fotografie: Vilém Heckel
Sportovní a turistické nakladatelství, Praha, 582. publikace
1. vydání, náklad 3000 výtisků
počet stran 104 + 4 příloha
cena 4,30 Kčs (v antikvariátu od 60 Kč)

18. září 2008, 22:50 | Trvalý odkaz

Přidej komentář
Jméno
Email
http://
Zpráva
  Formát Texy

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci, dodržujte následující pravidla:

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Povinné položky formuláře jsou Jméno, Email a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]