Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /DISK2/WWW/ho-vsetin.com/palic/textpattern/lib/txplib_db.php on line 14 Paličův zanedbatelný sněhoblog: Pěší výlet na Dom na Komni (1520 m) ve Slovinsku
Go to content Go to navigation Go to search
Paličův zanedbatelný sněhoblog | Jejda jejda, to jsem ale mrzutý... že zatím nepadá sníh

Spolupráce

Tilak
Naboso o.s.
Dynafit Snow Leopard
Kama
Logo Movement skis
<Jerky logo
logo Coll-Tex
Outdoor Guide
Quill Outdoor
CK Alpina
Horolezecká abeceda
Slovenská skialpinistická asociácia
Setkání cestovatelů
Inpraise
Julbo
Expedition.sk
Pivovar, restaurace, penzion ČERNÝ OREL Kroměříž

Skialp průvodce

Moje kopce na SP

Informace

Všechny aktivity z článků na tomto webu mohou být nebezpečné. Autor článků nenese odpovědnost za případné škody či zranění, které si způsobí čtenáři svou nezkušeností a podceněním nebezpečí při případném využití informací zde obsažených.
Popisované aktivity, prezentace, průvodce a články vznikly za podpory OS Společnost MEDICI a 155. horolezeckého oddílu Vsetín. Spolupracujím webem je MountainSki.cz
© 2000-2011 Jan Pala

 

RSS / Atom

Co se chystá

Důležité

Delší výlety

Reklama

Ke stažení

Počty článků

Poslední odkazy

Paličův zanedbatelný sněhoblog je věnován různým taškařicím na sněhu a ledu, převážně potom skialpinismu. Ze skialpu to kromě výletů a pozvánek na výlety, bude něco málo k vybavení, lavinám, lavinové prevenci, a vůbec. Mimo to jsou tady občasné obecné postřehy, fotografie a fototipy. Něco málo se také najde k webdesignu, referencím, otištěným článkům, výstavám fotografií... Pachatelem je Jan Pala alias palič.

Pěší výlet na Dom na Komni (1520 m) ve Slovinsku

V pátek 24. října zbyla trocha času ke krátkému výletu k Bohinjskému jezeru v Julských Alpách. Jako vhodný cíl byl zvolen Dom na Komni (1520 m), k němuž se po červené turistické značce dá oficiálně nastoupat za 2:30 hodiny od Koči pri Savici (653 m).

image
Výstup v mlze řadou traverzů s občasnými výhledy na Bohinjské jezero

U Koči pri Savici je velké parkoviště, za které se platí 3 EUR za den. Od parkoviště vede několik turistických značek, po nichž je nejblíže vodopád Savica. Na Dom na Komni vede značka východními prudkými svahy z hustým listnatým lesem.

image
Dom na Komni (1520 m) v plném slunci

Lesní porost mohl za to, že zvlhlý podklad s vysokou vrstvou listí byl poněkud klouzavý. Za husté mlhy byla spousta traverzů zdánlivě nekonečná. Přesto se pohodovým tempem dalo dojít do oblasti Domu na Komni (1520 m) za 2:10 hodiny místo značkových 2:30 h.

image
Severojižní hřeben západně od Domu na Komni

V závěru začalo přes mlhu a mraky prosvítat slunce a naštěstí se u Domu na Komni ukázalo, že hranice mezi sluncem a hustou mlhou je právě kolem 1520 metrů. Občerstvení na terase Domu na Komni v plném slunci a bezvětří nemělo na konci října chybu.

image
Výhled z Komni na lyžařské středisko Vogel

Jelikož času bylo málo, krátce se připošlo jenom k nedaleké Koči pod Bogatinom, kde byl za I. světové války vojenský lazaret. Důstojnická budova tehdejšího lazaretu je současnou Kočou pod Bogatinom.

image
Mahavšček (2008 m) a okolní kopce

Následný sestup zpátky do údolí ke Koči pri Savici byl opět v mlze a velmi relativně rychlý – místo značkových 1:30 h trval 1:10 hodiny. Dom na Komni se podle toho, jak vypadají okolní kopce, ideálním východiskem na zimní a jarní skialpinistické výlety. Jenom mi není úplně jasné, kolik bývá sněhu právě na sjezdu z Domu na Komni ke Koči pri Savici…

image
Kopce severně od Bohinjského jezera

image
Lesní porost ve výšce přes 1500 metrů

image
Podzim v plném proudu

image
Z cesty mezi Domom na Komni a Kočou pod Bogatinom (1513 m)

image
Výhled na Vogel z oblasti Koči pod Bogatinom

image
Památník na vojenský lazaret z I. světové války v oblasti Koči pod Bogatinom

image
Koča pod Bogatinom a její okolí zalité sluncem

26. říjen 2008, 19:28 | | Trvalý odkaz

Související články

Přidej komentář
Jméno
Email
http://
Zpráva
  Formát Texy

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci, dodržujte následující pravidla:

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Povinné položky formuláře jsou Jméno, Email a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]