Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /DISK2/WWW/ho-vsetin.com/palic/textpattern/lib/txplib_db.php on line 14 Paličův zanedbatelný sněhoblog: Recenze Tatranské siluety - Anton Marec
Go to content Go to navigation Go to search
Paličův zanedbatelný sněhoblog | Jejda jejda, to jsem ale mrzutý... že zatím nepadá sníh

Spolupráce

Tilak
Naboso o.s.
Dynafit Snow Leopard
Kama
Logo Movement skis
<Jerky logo
logo Coll-Tex
Outdoor Guide
Quill Outdoor
CK Alpina
Horolezecká abeceda
Slovenská skialpinistická asociácia
Setkání cestovatelů
Inpraise
Julbo
Expedition.sk
Pivovar, restaurace, penzion ČERNÝ OREL Kroměříž

Skialp průvodce

Moje kopce na SP

Informace

Všechny aktivity z článků na tomto webu mohou být nebezpečné. Autor článků nenese odpovědnost za případné škody či zranění, které si způsobí čtenáři svou nezkušeností a podceněním nebezpečí při případném využití informací zde obsažených.
Popisované aktivity, prezentace, průvodce a články vznikly za podpory OS Společnost MEDICI a 155. horolezeckého oddílu Vsetín. Spolupracujím webem je MountainSki.cz
© 2000-2011 Jan Pala

 

RSS / Atom

Co se chystá

Důležité

Delší výlety

Reklama

Ke stažení

Počty článků

Poslední odkazy

Paličův zanedbatelný sněhoblog je věnován různým taškařicím na sněhu a ledu, převážně potom skialpinismu. Ze skialpu to kromě výletů a pozvánek na výlety, bude něco málo k vybavení, lavinám, lavinové prevenci, a vůbec. Mimo to jsou tady občasné obecné postřehy, fotografie a fototipy. Něco málo se také najde k webdesignu, referencím, otištěným článkům, výstavám fotografií... Pachatelem je Jan Pala alias palič.

Recenze Tatranské siluety - Anton Marec

V jednom knihkupectví v Nitre jsem zahlédl knihu Tatranské siluety, nahlédl do ní, a hned si ji nesl k pokladně. Autor Anton Marec v knize velmi osobitně popisuje několik desítek vybraných mužů a žen, kteří se velkou měrou zapsali do historie Vysokých Tater. Na mnohé z nich se přitom bohužel dávno zapomnělo.

image
Obal knihy Tatranské siluety.

První dojem z rychlého prolistování knihy byl ještě umocněn po začtení se do ní. Autor v Tatrách prožil desítky let, prostředí zná dokonale, a tak se dostal i ke zmapování známé i neznámé historie. Samozřejmě, že v rámci jednoho díla nemohl uvést všechny, kteří se výrazně zapsali do historie. Vybral si lékaře, kteří se zasloužili o rozvoj podtatranského lázeňství a obcí, podnikatele, kteří na své náklady stavěli chaty, aby tyto pak byly pojmenovány po někom jiném (Téryho chata), vynikající horolezce, lyžaře, skokany, horské záchranáře… Kniha končí profilem neúnavného Vlada Tatarky, který zahynul nešťastnou náhodou v severní galerii Ganku.

image
Kniha je plná barevných reprodukcí a černobílých fotografií.

Anton Marec svým osobitým subjektivním pohledem na Tatry vidí ve skonu Vlada Tatarky i konec prvotní objevitelské a nadšenecké éry a přechod k ryzí komerci. Z knihy je na první pohled jasně patrná averze vůči současnému stavu horského vůdcovství (netýká se všech horských vůdců) ve Vysokých Tatrách, neporovnatelného s dobou dávno minulou.

image
Co by na to řekli dnešní horští vůdci a strážci TANAPu?

V tomto nezbývá než s autorem souhlasit, neboť na relativně normálně dostupný kopec jakým je Gerlachovský štít, si musíte najímat drahé horské průvodce. Teda pokud nechcete jít cestou alespoň III stupně UIAA. Sundané řetězy, udávání strážcům TANAPu a další „veselosti“ jsou pro některé horské vůdce normální. Co by asi dnešní vyvolená kasta řekla na učitele Alfréda Grosze, který na Gerlachovský štít vystoupi s celou svojí třídou středoškoláků?

image
Strany 72–73 s Alfrédem Groszem a Juliusem Komarnickym.

V knize je uvedena řada jmen a událostí, o nichž jsem z jiných pramenů dosud nevěděl vůbec nic. Například na straně 118 smrt talentovaného horského vůdce Tomáše Budzáka v lavině uvolněné z terasy Skrinicových veží 28. března 1935. Celé dílo je plné kladných a následovatelných shrnutí případů lidí. Jedinou výjimkou je jediná ryze záporná postava – jeden chatár na Zbojnické a Téryho chatě, který byl naprosto nesnášenlivý a skončil svůj život po vlastní neopatrné manipulaci s revolverem.

image
Dvacátá léta 20. století, vojenští skialpinisté.

Autor také věrně uvedl to, co provedli ve Vysokých Tatrách komunisté po roce 1945 a ještě více po roce 1948…

Závěr
Vynikající kniha – jednoznačně doporučitelná pro všechny, které zajímá, jak to bylo ve Vysokých Tatrách s historií lezení a lyžování, ***** (hodnocení * až *****, kdy vyšší počet znamená vyšší kvalitu)

Bibliografické údaje:
Tatranské siluety, Anton Marec, 2007
Matica slovenská, 2007
Kniha viazaná
185 strán, 14,0×22,0 cm
slovenský jazyk
ISBN: 978–80–89208–65–4
Cena 216 Kč

Odkaz na české internetové knihkupectví, kde je kniha k dostání
ABC knihkupectví

Odkaz na vydavatele
Vydavatel.sk – Tatranské siluety

25. listopad 2007, 23:29 | | Trvalý odkaz

Související články

 1. Ahoj, díky za tip. Knížku jsem si objednal, začínám ji číst, super.
  Doporučuji i ostatním. Hezký den :-)


  Vláďa    15. prosinec 2007, 09:15    #
 2. [1] Jsem zvědavý, jak se takovým doporučování zvýší prodej a zda
  dojde k dotisku. Objednal jsi ji u toho ABC knihkupectvi, nebo je
  jeste nekde jinde?


  palic    16. prosinec 2007, 16:10    #
 3. Koupil jsem u ABC knihkupectví, zaplatil přes net, za chvíli byla
  doma bez problémů.


  Vláďa    16. prosinec 2007, 20:49    #
Přidej komentář
Jméno
Email
http://
Zpráva
  Formát Texy

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci, dodržujte následující pravidla:

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Povinné položky formuláře jsou Jméno, Email a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]