Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /DISK2/WWW/ho-vsetin.com/palic/textpattern/lib/txplib_db.php on line 14 Paličův zanedbatelný sněhoblog: Spaní a bivaky při přechodu nejvyššího rumunského pohoří Fagaraš
Go to content Go to navigation Go to search
Paličův zanedbatelný sněhoblog | Jejda jejda, to jsem ale mrzutý... že zatím nepadá sníh

Spolupráce

Tilak
Naboso o.s.
Dynafit Snow Leopard
Kama
Logo Movement skis
<Jerky logo
logo Coll-Tex
Outdoor Guide
Quill Outdoor
CK Alpina
Horolezecká abeceda
Slovenská skialpinistická asociácia
Setkání cestovatelů
Inpraise
Julbo
Expedition.sk
Pivovar, restaurace, penzion ČERNÝ OREL Kroměříž

Skialp průvodce

Moje kopce na SP

Informace

Všechny aktivity z článků na tomto webu mohou být nebezpečné. Autor článků nenese odpovědnost za případné škody či zranění, které si způsobí čtenáři svou nezkušeností a podceněním nebezpečí při případném využití informací zde obsažených.
Popisované aktivity, prezentace, průvodce a články vznikly za podpory OS Společnost MEDICI a 155. horolezeckého oddílu Vsetín. Spolupracujím webem je MountainSki.cz
© 2000-2011 Jan Pala

 

RSS / Atom

Co se chystá

Důležité

Delší výlety

Reklama

Ke stažení

Počty článků

Poslední odkazy

Paličův zanedbatelný sněhoblog je věnován různým taškařicím na sněhu a ledu, převážně potom skialpinismu. Ze skialpu to kromě výletů a pozvánek na výlety, bude něco málo k vybavení, lavinám, lavinové prevenci, a vůbec. Mimo to jsou tady občasné obecné postřehy, fotografie a fototipy. Něco málo se také najde k webdesignu, referencím, otištěným článkům, výstavám fotografií... Pachatelem je Jan Pala alias palič.

Spaní a bivaky při přechodu nejvyššího rumunského pohoří Fagaraš

Ve dnech 17. až 26. července jsem společně s Filipem vedl výlet 322 Fagaraš pořádaný CK Alpina. Přehled toho, co a jak se na výletu událo, je v krátkém článku Sluncem zalitý červencový přechod rumunského pohoří Fagaraš. Bylo nás 21 a během přechodu jsme přespávali u chat, ples, nebo míjeli bivakovací boudy. Tady je uveden krátký výčet míst vhodných k přespání včetně zdrojů vody.

Kde a jak dostat mapy na výlety do Rumunska:
Fagaraš – mapa
Dimap – Rumunské hory

image
Výhled na pleso Valea Rea z hřebene, u tohoto plesa nejvíce v noci foukalo, což odnesly zlomené tyčky u dvou stanů

Fagaraš jsem přecházel dvakrát v letech 1999 a 2002 po klasické trase ze západu z Turnu Rosu na východní konec pohoří na chatu Cabana Plaui Foi, odkud se dá výlet krásně prodloužit do pohoří Piatra Craului. Z doby před deseti a sedmi lety jsem si pamatoval, že u všech míst na spaní jsou hromady odpadků. Letos to tak bylo velmi příjemné překvapení, když až na tuny odpadků pod chatou Podragu a u jednoho bivaku, nebyly vidět téměř žádné konzervy, plasty… vypadalo to, že na Fagaraši proběhl úklid.

image
Ranní probuzení u Valea Rea s výhledem na Moldoveanu

Výlet CK Alpina na 322 Fagaraš byl veden z východu na západ, kdy se nastupovalo ve vesnici Breaza a po několika dnech sestupovalo do Sebesu se Sus. Spalo se u dvou bývalých chat, jedné rekonstruované chaty a potom u ples. Tady uvedený přehled odpovídá výletu CK Alpina na 322 Fagaraš.

Bývalá chata Urlea (1533 m)

Podle neověřených informací byla chata Urlea ještě před dvěma lety otevřená a funkční. Od té doby se z ní stala vybydlená troska, k jejíž základní opravě a zprovoznění (oprava střechy, okna, dveře, vyspravení stěn) by nebyly nutné příliš velké náklady. V přístřešku zezadu chaty je smetiště. Za minulých slavných dob byla v chatì restaurace a 45 lůžek. Optimismus, že by chata byla opravena a zprovozněna není na místě. Spíše ji potká osud chaty Suru (1450 m) na západní straně hřebene, z níž zbyly pouze základy

image
Příchod k chatě Urlea, z dálky chata vypadá dobře

Spát se dá ve stanech na louce před chatou, kde je i ohniště. Dřevo je snadno dostupné v blízkých lesích. Vodní zdroj – pěkný potok – je ve stejné výšce jako chata napravo od ní. Po znatelné stezce je k potoku asi 200 metrů.

image
Z blízka jsou patrné díry ve střeše a devastace chaty

Přístup k chatě: východiskem je vesnice Breaza (610 m), z níž vedou dvě trasy po břehu potoku nebo částečná hřebenovka. Obě jsou na 3–4 hodiny.

image
Nad chatou Urlea končí lesní porosty a začíná holý hřeben

image
Urlea nespadla, když jsme byli u ní

Lacul Valea Rea (2156 m)

Pěkné horské pleso na jižní straně hlavního hřebene. Plocha je 0,5 ha a hloubka do 2 m. Přímo nad plesem se vypíná nejvyšší rumunský vrchol Moldoveanu (2544 m).

image
Bivakovací bouda pro asi 8 lidí Vistea Mare na hřebenu nad Valea Mare – voda u ní není

Přístup k plesu Valea Rea: Volně sestup různými alternativními cestami z hřebene, anebo kousek západně od bivaku Vistea Mare je značka vedoucí z hřebene k plesu.

image
Stanový tábor u plesa Valea Mare, nejvíc nám tu foukalo

image
Sněhová pole u plesa Valea Rea

image
Výletníci stoupající od plesa Valea Rea k hřebenu

Chata Cabana Podragu (2136 m) a pleso Lacul Podragu

Chata je nedávno rekonstruovaná a otevřená celoročně. Hlavní jídlo spočívající ve vydatné polévce a hlavním jídle stojí 25 Lei. Ovšem jedno půllitrové pivo v plechovce vyjde na 12 Lei (!!!), přičemž dole v údolí v hospodě stojí kolem 2 Lei.

image
Chata Podragu s nedalekým stejnojmenným plesem

Lacul Podragu je nádherné horské pleso na severní straně hlavního hřebene. Plocha je 2,85 ha a hloubka do 15,5 m. Stanovat je možné na mnoha místech kolem plesa, přičemž ráno a odpoledne jsou všude okolo spousty ovcí, a někdy pár oslů, kteří sem chodí pít. Na místě ohniště poblíž plesa je malá hromada odpadků. Pod chatou Podragu je však odpadků několik tun!

image
Pleso Podragu

Přístup k chatě Podragu: Ze sedla Podragu (2350 m) v hlavním hřebeni vede odbočka k chatě do údolí přes jednu hranu s menším plesem nebo spíše louží. Přístup údolím z vesnice Victoria a dále také přes dva hřebeny po modré značce jako obcházka vrcholu Arpasul Mare (2468 m) nad sedlem Podragu.

image
Stany postaveny, hurá do vody

image
Stany stojí kousek nad plesem Podragu

image
K plesu je to kousek, do chaty na předražené pivo dál

image
Od stanů u plesa Podragu do dáli na sever

image
Filip se vyžíval ve vaření i u plesa Podragu

image
Výstup od Cabana Podragu zpátky na hřeben

Lacul Capra (2230 m)

Capra je krásné pleso na jižní straně hlavního hřebene, u něhož jsou vynikající možnosti stanování. Vodním zdrojem je potok ústící do plesa přes turistickou značku. Plocha je 1,80 ha a hloubka do 8 m. Na jižní straně plesa je mohyla/sloup s odpadávajícím obložením.

image
Jedno z tábořišť u plesa Capra s nedalekou mohylou

Pro jedince toužící po alkoholu je k dispozici krátká procházka do sedla s následným sestupem asi 300 výškových metrů k restauracím u plesa Lacul Balea.

image
Další z tábořišť u jezera Capra

Přístup k Lacul Capra: Pleso je součástí hlavní hřebenovky Fagaraše s přístupem přímo po hřebenu a nebo z obou stran tunelu.

image
Třetí z tábořišť u jezera Capra, mohyla je na protilehlém břehu

image
Od sedla Capra na hřeben nad Balea Lac

image
Pleso Caprei z nadhledu

Lacul Balea/Bilea Lac (2040 m)

Hlavní rekreační středisko Fagaraše s celoročním provozem. Poblíž plesa začíná tunel jdoucí po hřebenem Fagaraše ze severu na jih. Plocha plesa je 4,65 ha a hloubka do 11,3 m.

image
Turistický komplex u Balea Lac z hřebene

U plesa se nachází několik restaurací, stánky a chata rumunské horské služby Salvamont. V případě špatného počasí na hřebenu nebo únavy skupiny je Balea Lac ideálním místem na krátkou rekonvalescenci – toho jsme využili v roce 2002, kdy z 15ti členné skupiny to chtěla kvůi velmi špatnému počasí polovina vzdát. Po občerstvení u plesa následně všichni nastoupali k Lacul Capra, přespali u něj, a další skoro dva dny šlapali v dešti na Plauil Foi.

image
Chata horské služby Salvamont u Balea Lac

Přístup: K plesu bez problémů vyjedou po silnici s mnoha serpentinami také autobusy, v zimě je v provozu lanovka. U plesa je stanice rumunské horské služby Salvamont.

Lacul Caltun (2135 m)

Kráné a velmi čisté horské pleso na jižní straně hlavního hřebene. Plocha je 7750 m2 ha a hloubka do 11,8 m. V tomto plese je jako v jediném (aspoň myslím) na celém Fagaraši zakázáno koupání! Z jezera se vede voda na pití i vaření.

image
Zákaz koupání v plese Caltun

Poblíž odtoku z plesa je bivakovací bouda Salvamontu. Letos byla z větší části obsazena jejich členy. Při pohledu dovnitř bylo patrné, že horní palandy jaksi zmizely, takže se snížila ubytovací kapacita.

image
Výhled od plesa Caltun, červení Salvamonťáci polehávají

Na ukloněném svahu je řada kameny ohrazených míst pro stany. Některé z nich jsou od plesa dost daleko.

image
Přes pleso Caltun na žlutou bivakovací boudu Salvamontu

Přístup: Caltun je součástí hřebenovky, je možný také dlouhý přístup z jihu údolím.

image
Relaxace u plesa Caltun nedaleko od Negoiu

image
Stanový tábor u plesa Caltun z nadhledu

Lacul Avrig (2010 m)

Pěkné horské pleso s řadou míst na stanování na dvou stranách plesa. Plocha je 1,47 ha a hloubka do 4,5 m. Stejně jako u dalších ples, i u Avrigu bývají v letním období různě velká sněhová pole. Po celý den se mohou v blízkosti pohybovat bačové s velkými stády ovcí.

image
Stanování u plesa Avrig

Pitná voda je kousek severně od plesa z potoků.

image
V plese Avrig bylo parádní koupání s možností opalování kus od břehu na kameni

Přístup: Pleso Avrig je součástí hlavní hřebenovky Fagaraše, přístup po značce červený pruh.

image
Pleso Avrig z nahledu při pokračování po hřebenu

Bývalá chata Suru (1450 m)

Dnes pouze základy, v době provozu našlo ubytování až 80 lidí. V okolí je intenzivní těžba dřeva (s použitím lanovek) a několik salaší. Vodní zdroj přímo u základů bývalé chaty, jelikož je využíván i dřevaři, tak nechybí malé zrcadlo a mýdlo.

image
Rozcestník u bývalé chaty Suru

Spát se da na plošině před základy bývalé chaty. Jsou tady dvě ohniště.

image
Vlevo od stanů jsou kamenné základy bývalé chaty Suru

Přístup k chatě: Z vesnice Sebesu du Sus (510 m) vede cesta podél potoka se s prudkým stoupáním v závěrečné části nebo už ve vesnici se oddělující cesta pod hřebenem. Obě jsou na 3–4 hodiny.

image
V levém dolním rohu opět zbytek chaty Suru

Shrnutí Nejsou tady uvedena všechna místa vhodná ke stanování nebo bivaky, časem jich pár ještě přibude. Při sestupu z hřebene od bývalé Cabana Suru do Sebesu de Sus je možné kolem říčky vidět po celém úseku snad stovky stanů místních.

Odkazy Drumuri spre lacuri – základní informace k plesům

image
Dlouhá cesta údolím od Cabanu Suru do Sebesu de Sus, místní stanují všude kolem říčky, auta mají také všude

image
Další kempisté cestou údolím do Sebesu de Sus

22. srpen 2009, 21:43 | | Trvalý odkaz

Související články

 1. Ahoj. chtěl bych se zeptat. Šli jste tehdy Fagaraš z východu na západ protože je to lepší na přechod a nebo jen tak?? Chceme jít letos ze západu na východ tak jestli to není chyba. Díky za odpověď Tom


  Tomáš    26. leden 2011, 19:19    #
 2. [1] Ahoj, jak zmiňuji v článku – dvakrát jsem šel Fagaraš z Turnu Rosu na východ k chatě Plau Foi. V létě 2009 to bylo poprvé, kdy jsem šel naopak. Líbily se mi obě varianty. V případě, že je více času než jenom na Fagaraš, bych ale doporučil ze západu na východ a projít aspoň na jeden den pohoří Piatra Crauluji, které je parádní.


  palic    26. leden 2011, 23:32    #
 3. Ahoj,jdeme natěžko, rozmýšlíme nad typem vaření. Máš zkušenosti, doporučil by si tahat kartuše (viz. tvá fota), či něco jiného? Snad to není dotaz mimo mísu. Jinak krásný blog, už se nemůžeme Fagaraše dočkat.


  Petra Nováková    13. červen 2012, 09:55    #
 4. [3] Pardon za pozdní odpověď, byl jsem nějak pryč. Na Fagaraš a podobná pohoří bych na dvojici doporučil jednu velkou kartuši. Benzín bych netahal…


  palic    15. září 2012, 23:03    #
Přidej komentář
Jméno
Email
http://
Zpráva
  Formát Texy

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci, dodržujte následující pravidla:

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Povinné položky formuláře jsou Jméno, Email a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]