Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /DISK2/WWW/ho-vsetin.com/palic/textpattern/lib/txplib_db.php on line 14 Paličův zanedbatelný sněhoblog: skialp
Go to content Go to navigation Go to search
Paličův zanedbatelný sněhoblog | Jejda jejda, to jsem ale mrzutý... že zatím nepadá sníh

Spolupráce

Tilak
Naboso o.s.
Dynafit Snow Leopard
Kama
Logo Movement skis
<Jerky logo
logo Coll-Tex
Outdoor Guide
Quill Outdoor
CK Alpina
Horolezecká abeceda
Slovenská skialpinistická asociácia
Setkání cestovatelů
Inpraise
Julbo
Expedition.sk
Pivovar, restaurace, penzion ČERNÝ OREL Kroměříž

Skialp průvodce

Moje kopce na SP

Informace

Všechny aktivity z článků na tomto webu mohou být nebezpečné. Autor článků nenese odpovědnost za případné škody či zranění, které si způsobí čtenáři svou nezkušeností a podceněním nebezpečí při případném využití informací zde obsažených.
Popisované aktivity, prezentace, průvodce a články vznikly za podpory OS Společnost MEDICI a 155. horolezeckého oddílu Vsetín. Spolupracujím webem je MountainSki.cz
© 2000-2011 Jan Pala

 

RSS / Atom

Co se chystá

Důležité

Delší výlety

Reklama

Ke stažení

Počty článků

Poslední komentáře

palic (Přechod národním parkem Jotunheimen - výstup na Galdhopiggen)
Tom (Přechod národním parkem Jotunheimen - výstup na Galdhopiggen)
Pepa (Recenze knihy s nějvětším počtem chyb - Žáby v mlíku)
palic (Skialpinistický průvodce Slovenija Turnosmučarski vodnik)
Michal Májsky (Skialpinistický průvodce Slovenija Turnosmučarski vodnik)
palic (Spaní a bivaky při přechodu nejvyššího rumunského pohoří Fagaraš)
palic (Skialpinistické zahájení sezony v Beskydech, Lysá hora (1323 m) a Smrk (1276 m))
Vilem (Skialpinistické zahájení sezony v Beskydech, Lysá hora (1323 m) a Smrk (1276 m))
Petra Nováková (Spaní a bivaky při přechodu nejvyššího rumunského pohoří Fagaraš)
palic (Recenze knihy s nějvětším počtem chyb - Žáby v mlíku)

Poslední odkazy

Paličův zanedbatelný sněhoblog je věnován různým taškařicím na sněhu a ledu, převážně potom skialpinismu. Ze skialpu to kromě výletů a pozvánek na výlety, bude něco málo k vybavení, lavinám, lavinové prevenci, a vůbec. Mimo to jsou tady občasné obecné postřehy, fotografie a fototipy. Něco málo se také najde k webdesignu, referencím, otištěným článkům, výstavám fotografií... Pachatelem je Jan Pala alias palič.

Memoriálový skialp a lezení v okolí Chaty pod Rysmi na konci roku 2013

4. leden 2014, 22:26 Kategorie: Skialpinismus |

Ve dnech 26. až 30. prosince jsme v rámci Memoriálu 155. HO Vsetín pobývali na Chatě pod Rysmi (2250 m). Počasí nevyšlo úplně podle předpovědi – první tři dny byla vichřice až silný vítr doprovázený hustou mlhou, a teprve 29. a 30. prosince bylo počasí vyloženě parádní.

Skialpinisticko-freeridová skupina na odchodu od Popradského plesa - tady bylo ještě vidět
Skialpinisticko-freeridová skupina na odchodu od Popradského plesa – tady bylo ještě vidět (CLICK TO ENLARGE)

Fotogalerie:
Fotogalerie od Tomáše

Do Tater nás z různých koutů České republiky a Slovenska přijelo na Pozvánka na povánoční memoriál 2013 na Chatě pod Rysmi ve Vysokých Tatrách, 26.-30. prosince celkem 25 lezců, lezkyň, skialpinistů, skialpinistek a snowboardistů. Počasí na některé zapůsobilo natolik depresivně, že většina zmizela třetí den dolů do civilizace. To byla zásadní chyba, neboť poslední dva dny bylo slunečno a silný vítr jen na hřebenech. Na chatě nás zůstalo jen deset, z toho jen dva lezci a zbytek skialpinisti.

Cestou od zastávky Popradské pleso až nad Žabí plesa byly snad jen dvě místa, kde nebyly ideální sněhové podmínky na výstup na pásech - přes tento dřevěný most to na lyžích šlo
Cestou od zastávky Popradské pleso až nad Žabí plesa byly snad jen dvě místa, kde nebyly ideální sněhové podmínky na výstup na pásech – přes tento dřevěný most to na lyžích šlo (CLICK TO ENLARGE)

A jak to všechno po Vánocích začalo? V ranních hodinách 26. prosince jsme se dopravili buď na Štrbské pleso nebo na zastávku Popradské pleso. Ze zastávky Popradské pleso byla silnice dostatečně vysněžená, takže se dalo hned jít na pásech. Někteří se nezdržovali zastavováním u Popradského plesa a rovnou pokračovali dále do Mengušovské doliny. Skialpová, a částečně lezecká sekce si zastávku u plesa neodpustila – polévka a pivo to jistilo.

Úprava obrázku pomohla vytáhnout chatu z mlhy - takto vidět reálně nebyla
Úprava obrázku pomohla vytáhnout chatu z mlhy – takto vidět reálně nebyla (CLICK TO ENLARGE)

Cestou Mengušovskou dolinou jsme se roztrhali a naposledy jsme se viděli před vstupem do husté mlhy kousek pod Žabími plesy. Nad Žabími plesy byly místo řetězů natažené lana, kdy se na lyžích dalo vystoupit ke konci prvních lan. Dále jsme pokračovali s lyžemi na zádech – a to až na chatu, neboť v husté mlze bylo jednodušší sledovat pěší stopy, než bloumat na pásech dolinou. Na chatu jsme v mlze došli tak, že jsme málem vrazili do autobusové zastávky, od níž byla chata vidět.

Bruder Libor při sjezdu po sjezdovce
Bruder Libor při sjezdu po sjezdovce (CLICK TO ENLARGE)

Do chaty v odpoledních až večerních hodinách dorazili všichni, a tak se mohli spřádat lezecké a skialpové plány na následujíci dny. Vymyslelo se toho hodně, jen počasí bylo dost proti. Další dva dny jsme se povětšinou s lyžemi poflakovali v okolí chaty, ať už na sjezdovce ze sedla Váha nebo z pod Kopek. Ostatní se v husté mlze vydali maximálně na Rysy. Lezecky se mohli částečně realizovat ti, kteří sestoupili pod hranici mlhy k Žabím plesům, případně ještě níže. Na kondiční přípravu dala důraz poměrně silná skupina, která se vydala na Popradské pleso s cílem nejprve snést materiál z chaty, a následně udělat vynášku na chatu.

Jak říká Messner - jedno chatové foto pro pana Koflacha
Jak říká Messner – jedno chatové foto pro pana Koflacha (CLICK TO ENLARGE)

Na chatě jsme se bavili různě, např. přemístěním mrazáku z prvního patra do přízemí za kuchyň. Večírek na chatě neměl chybu, kdy se v plném počtu hrálo a zpívalo. Na hru byly využity hudební nástroje jako kytara, vozembouch, minivalcha a lžičky. Spát se ale šlo celkem brzy.

Večírek se rozjíždí: kytara Macek, vozembouch Mira, valcha Messner a lžičky Brko
Večírek se rozjíždí: kytara Macek, vozembouch Mira, valcha Messner a lžičky Brko (CLICK TO ENLARGE)

Osmadvacátého prosince jsme z chaty vylezli opět jenom na výše zmíněné sjezdovky. Útočná lezecká dvojice Ropák-Markéta se dokonce celý den věnovala jen hibernaci a čerpání sil. Mimo relaxační aktivity jsme se věnovali uzlování, sestavení jednoduchých a dvojitých kladek pro záchranu z ledovcové trhliny. V různých variantách jsme zkoušeli i Mammut RescYou.

Neděle 29. prosince ráno - co víc si přát?
Neděle 29. prosince ráno – co víc si přát? (CLICK TO ENLARGE)

V neděli 29. prosince mlha konečně odešla a probudili jsme se do sluncem nasvícených Tater. Skialpová sekce vyrazila do sedla. Jelikož v předchozích dnech hodně foukalo, tak bylo potřeba nejdřív důkladně otestovat svah, do něhož jsme chtěli najet. K tomu byl využit aktivní Lavinový test – seříznutí svahu lyžemi, kdy byl bruder Libor spuštěn na lyžích ze sedla jištěny lanem… Test dopadnul dobře, takže hurá dolů.

Vypadá to na slunečný den - rychle na WC a vyrazit
Vypadá to na slunečný den – rychle na WC a vyrazit (CLICK TO ENLARGE)

Podklad byl velmi tvrdý, místy zledovatělý a v horní části bylo potřeba dávat velký pozor. Níže jsme se po přemrzlém hrbolatém podkladu více rozjeli až k plesu. Led vypadal dobře, cepínem jsme se k vodě nedostali, a proto jsme přebruslili na druhou stranu plesa k nahlédnutí do níže položené části doliny. Z hlediska sněhu nebyl výhled moc povzbudivý.

Chata pod Rysmi byla poprvé vidět až 29. prosince brzy ráno
Chata pod Rysmi byla poprvé vidět až 29. prosince brzy ráno (CLICK TO ENLARGE)

Následoval výstup zpátky do sedla, kdy byla v jednom krátkém místě zjištěna tenká deska, pod níž byla dutinová jinovatka. Ze sedla jsme se místo na Rysy přesunuli jen kousek výše k nahlédnutí jak poslední lezecká dvojice Ropák-Markéta dolézá skalnato-sněhový komín. Přitom jsme na větru trochu vymrzli – většina z nás šla lyžovat a jen Hynek s bruderem Liborem pokračovali dál na Rysy. Velmi potěšitelné bylo, že v podvečer na chatu dorazili ze Švýcarska další skialpinisté – Peter s Jankou.

Lyžníci stoupající do sedla
Lyžníci stoupající do sedla (CLICK TO ENLARGE)

Na chatě nám Viktor udělal prohlídku zázemí chaty s podrobným vysvětlením, co a jak funguje, stejně jako v čem a proč je podzimní a zimní provoz chaty výrazně náročnější v porovnání s jinými chatami. K večeři byly buchty na pare a podařilo se s Viktorem domluvit, že budou flambované. Ve ztemnělé chatě osvětlené jen petrolejkami to nemělo chybu – jen fotit se bez stativu nedalo a na fotkách s bleskem není vidět, jak z buchet na pare stoupají plameny. Následný večírek ve ztišené podobě tentokrát trval přibližně do půlnoci.

Hynek je kousek nad sedlem ještě ve stínu
Hynek je kousek nad sedlem ještě ve stínu (CLICK TO ENLARGE)

V pondělí 30. prosince musela většina z nás bohužel brzy ráno opustit chatu, abychom se vlakem dostali na různá místa na Slovensku a v České republice. Sjezd a sestup byl nasvícen sluncem, takže jsme se poněkud přehřáli. Až v dolní části Mengušovské doliny jsme se dostali do mlhy a teplota hned klesla. Od Popradského plesa se bohužel po silnici už nedalo jet na lyžích, a proto jsme museli na zastávku Popradské pleso a z ní na Štrbské pleso pěšky – trvalo to hodinu. Cesta vlakem byla velmi výživná, neboť stát přes šest hodin v Košičanu jsem ještě nezažil.

Bruder Libor při praktickém provedení aktivního lavinového testu
Bruder Libor při praktickém provedení aktivního lavinového testu (CLICK TO ENLARGE)

Ti, co zůstali na chatě – ať už lezci Ropák a Markétou, nebo skialpinisti Hynek, Peťo a Janka – si užili parádní slunečný den. Byla jen škoda, že jsme museli odjet vlakem a nemohli jsme zůstat ještě celý den ve Vysokých Tatrách. Poučení pro příště…

Bruder Libor se snaží maximálně zatěžovat svah při aktivním lavinovém testu
Bruder Libor se snaží maximálně zatěžovat svah při aktivním lavinovém testu (CLICK TO ENLARGE)

Letošní Memoriál se přes počáteční nepřízeň počasí opět vyvedl a je jen škoda, že mnozí nevydrželi ještě jeden den špatného počasí.

Bruder Libor valí dole kopcom, skalce výše se vyhnul
Bruder Libor valí dole kopcom, skalce výše se vyhnul (CLICK TO ENLARGE)

Iva dojíždí za dvojicí bruder Libor a palič
Iva dojíždí za dvojicí bruder Libor a palič (CLICK TO ENLARGE)

Tomáš v plné jízdě
Tomáš v plné jízdě (CLICK TO ENLARGE)

Zrovna jsem uprostřed přechodu mezi dvěma oblouky - proto to nestandardní postavení lyží
Zrovna jsem uprostřed přechodu mezi dvěma oblouky – proto to nestandardní postavení lyží (CLICK TO ENLARGE)

Bruslení na lyžích po ledu
Bruslení na lyžích po ledu (CLICK TO ENLARGE)

Dolní část sjezdu je naznačena červeně, horní je schována za skalami
Dolní část sjezdu je naznačena červeně, horní je schována za skalami (CLICK TO ENLARGE)

Kdeže ty loňské sněhy jsou...
Kdeže ty loňské sněhy jsou… (CLICK TO ENLARGE)

Stoupáme, stoupáme...
Stoupáme, stoupáme… (CLICK TO ENLARGE)

Iva s Tomášem - oba pořád vysmátí
Iva s Tomášem – oba pořád vysmátí (CLICK TO ENLARGE)

Hynek s bruderem Liborem razí stopu
Hynek s bruderem Liborem razí stopu (CLICK TO ENLARGE)

Kdo dříve vytáhne foťák? Tomáš prohrál
Kdo dříve vytáhne foťák? Tomáš prohrál (CLICK TO ENLARGE)

Kousek nad traverzem v pořadí Hynek, bruder Libor a bruder Honza
Kousek nad traverzem v pořadí Hynek, bruder Libor a bruder Honza (CLICK TO ENLARGE)

Bruder Honza dochází do sedla
Bruder Honza dochází do sedla (CLICK TO ENLARGE)

Ropák dolezl, někde hluboko pod ním je Markéta
Ropák dolezl, někde hluboko pod ním je Markéta (CLICK TO ENLARGE)

Markéta ve sněhovo-ledové části výstupu, nejtěžší část ji ještě čeká
Markéta ve sněhovo-ledové části výstupu, nejtěžší část ji ještě čeká (CLICK TO ENLARGE)

Ropák - předal jsem Paličovi jištění se slovy: Hele, dávej bacha, ona do toho fakt jebne a šel radit jak se dá za hrot přehoupnout a přitom zakládat tutové frendy
Ropák – předal jsem Paličovi jištění se slovy: „Hele, dávej bacha, ona do toho fakt jebne“. a šel radit jak se dá za hrot přehoupnout a přitom zakládat tutové frendy (CLICK TO ENLARGE)

Přímá řeč - To je debil, to je debil, jak to mám asi udělat?
Přímá řeč – To je debil, to je debil, jak to mám asi udělat? (CLICK TO ENLARGE)

Ropákův komentář - Tady jsem si několikrát opakoval slova svatba a sirotek, aneb trojkový lezec v těžším terénu
Ropákův komentář – Tady jsem si několikrát opakoval slova svatba a sirotek, aneb trojkový lezec v těžším terénu (CLICK TO ENLARGE)

Krásně viditelná východní část hřebene Nízkých Tater - nejvíce sněhem pokrytá je Králova hola
Krásně viditelná východní část hřebene Nízkých Tater – nejvíce sněhem pokrytá je Králova hola (CLICK TO ENLARGE)

Když slunce prochází mraky
Když slunce prochází mraky (CLICK TO ENLARGE)

Konec roku 2013 na vysokotatranských hřebenech
Konec roku 2013 na vysokotatranských hřebenech (CLICK TO ENLARGE)

Jediná lezecká dvojice, která zůstala až do konce memoriálu - Ropák s Markétou
Jediná lezecká dvojice, která zůstala až do konce memoriálu – Ropák s Markétou (CLICK TO ENLARGE)

Bruder Honza na sjezdovce
Bruder Honza na sjezdovce (CLICK TO ENLARGE)

Bruder Honza při perfektním vedení lyží ve vzduchu
Bruder Honza při perfektním vedení lyží ve vzduchu (CLICK TO ENLARGE)

Tomáš ve vzduchu na sjezdovce
Tomáš ve vzduchu na sjezdovce (CLICK TO ENLARGE)

Iva valí dole kopcom
Iva valí dole kopcom (CLICK TO ENLARGE)

Slunce pomalu zapadá
Slunce pomalu zapadá (CLICK TO ENLARGE)

Mraky nasvícené zespodu díky zapadajícímu slunci
Mraky nasvícené zespodu díky zapadajícímu slunci (CLICK TO ENLARGE)

Viktor pří přednášce o tom, co vše se skrývá za novou Chatou pod Rysmi
Viktor pří přednášce o tom, co vše se skrývá za novou Chatou pod Rysmi (CLICK TO ENLARGE)

Z chaty zpátky do civilizace
Z chaty zpátky do civilizace (CLICK TO ENLARGE)

Je to prosinec nebo květen?
Je to prosinec nebo květen? (CLICK TO ENLARGE)

Popradské pleso je už pod pokličkou z mlhy a mraků
Popradské pleso je už pod pokličkou z mlhy a mraků (CLICK TO ENLARGE)

Hynek razí stopu do sedla mezi Žabí a Volou vežou
Hynek razí stopu do sedla mezi Žabí a Volou vežou (CLICK TO ENLARGE)

Výhled zpátky do doliny - spodní část už je pod pokličkou
Výhled zpátky do doliny – spodní část už je pod pokličkou (CLICK TO ENLARGE)

Hynek ve sjezdu
Hynek ve sjezdu (CLICK TO ENLARGE)

Ropák - Divadlo začíná, ani jsem nespěchal na pivo
Ropák – Divadlo začíná, ani jsem nespěchal na pivo (CLICK TO ENLARGE)

To je síla...
To je síla… (CLICK TO ENLARGE)

Gerlach
Gerlach (CLICK TO ENLARGE)

Foto: Jan Pala, Jan Koňařík, Roman „Tyl“ Ropák a Peter Čendula

Předchozí výlety:
Skialpový a lezecký konec roku 2012 na Téryho chatě ve Vysokých Tatrách zalitý sluncem a téměř bez sněhu
Skialpový a lezecký konec roku 2011 na Zbojnické chatě ve Vysokých Tatrách, 26.-30. prosince
Skialpový a lezecký konec roku 2010 na Téryho chatě ve Vysokých Tatrách
Chata pod Rysmi v prosinci 2009
Skialpinistický a lezecký Memoriál 2008 na Chatě pod Soliskom
Skialpový konec roku 2007 na Téryho chatě ve Vysokých Tatrách


Zvětšit mapu
Zvětšit mapu

Malofatranské zahájení skialp sezóny 8. prosince 2013

9. prosinec 2013, 11:22 Kategorie: Skialpinismus |

V sobotu 7. prosince bylo během Výroční schůze 155. horolezeckého oddílu Vsetín 2013 navrženo provětrání stoupacích pásů na nedělní půl den. Ačkoliv mnozí nevěřili, že se po výročce podaří vstát v brzkých ranních hodinách – před šestou ráno jsme odjížděli ze Vsetína. Naším cílem bylo podívat se jak to vypadá se sněhem v oblasti Poludňového grúňu (1460 m).

Přezout, nasadit pásy, a jdeme na to
Přezout, nasadit pásy, a jdeme na to (CLICK TO ENLARGE)

Do Starého dvora jsme dojeli na z poloviny zaplněné parkoviště v devět hodin ráno. Po přezutí do skialpových skeletů a nasazení stoupacích pásů jsme ve trojice Pazúr, Pavel a palič začali stoupat pravou částí sjezdovky po čerstvé skialpové stopě – místní to mají blíž, tak asi vyráželi o hodně dříve ráno.

Slunce nad námi nebylo... ale aspoň v dálce bylo jasno
Slunce nad námi nebylo… ale aspoň v dálce bylo jasno (CLICK TO ENLARGE)

Na konci sedačky jsme se počkali, a pár výškových metrů pod chatou jsme přejeli ke sjezdovce vedoucí k Poludňovému grúňu. Už zespodu bylo vidět, že nad hranicí lesa je sníh zfoukaný a je ho málo. Nad hřebenem byla oblačnost, takže jsme se oproti minulému zahájení sezóny v roce 2011 – Matúš ukazuje paličovi tréningový skialpový kopec – Poludňový Grúň (1460 m) rozhodli, že skončíme pod nejužším místem lesního průseku.

Pazúr stoupá směrem k Poludňovému grúni
Pazúr stoupá směrem k Poludňovému grúni (CLICK TO ENLARGE)

Malé množství sněhu nad hranicí lesa potvrdil i freeridista, který kolem nás projel se sluchátky na uších. Sundali jsme pásy a pro sjezd vybrali sjezdovku podél nefunkčního vleku – aktuálně je nefunkční, neboť není napnuté lano a a nasazené pomy.

Tady končíme s výstupem, svah pod námi vypadá dobře
Tady končíme s výstupem, svah pod námi vypadá dobře (CLICK TO ENLARGE)

Sněhu bylo celkem dost, akorát občas nás rozhodil nějaký ten povedeně skrytý krtinec. Následkem tohoj spadnul napřed Pavel a potom jsem ho obdobně napodobil i já. Malé pády vůbec nepokazily dokonalé si užití prašanu. Prášili jsme o sto šest až po Chatu na Grúni. Po malém občerstvení jsme přejeli k sedačce, a částečně po sjezdovce, a částečně volným terénem dojeli dolů do Starého Dvora. Po krátkém poplkání s údernou skialpinistickou skupinou z Višňového jsme vyrazili na západ do Vsetína. Velmi povedený prašanový úvod skialpové sezóny 2013–2014.

Svah pod námi až k chatě ještě nikdo nerozjezdil - čeká to na nás
Svah pod námi až k chatě ještě nikdo nerozjezdil – čeká to na nás (CLICK TO ENLARGE)

První skialpový den této sezóny a spousta prašanu, co víc si přát?
První skialpový den této sezóny a spousta prašanu, co víc si přát? (CLICK TO ENLARGE)

Pavel jede a sníh létá vzduchem až nad něj
Pavel jede a sníh létá vzduchem až nad něj (CLICK TO ENLARGE)

Občas to nevyjde - první pád dnešního dne
Občas to nevyjde – první pád dnešního dne (CLICK TO ENLARGE)

A pokračujeme ve sjezdu
A pokračujeme ve sjezdu (CLICK TO ENLARGE)

Pazúr práší
Pazúr práší (CLICK TO ENLARGE)

Pazúr v prvním letošním prašanu
Pazúr v prvním letošním prašanu (CLICK TO ENLARGE)

Prašan skoro po pás - Pazúr
Prašan skoro po pás – Pazúr (CLICK TO ENLARGE)

Pěkně jsme to rozjezdili
Pěkně jsme to rozjezdili (CLICK TO ENLARGE)

Moje výbava před Chatou na Grúni
Moje výbava před Chatou na Grúni (CLICK TO ENLARGE)

Letošní první pád - kvalitu obrázků z fotoaparátu Olympus
Letošní první pád – kvalitu obrázků z fotoaparátu Olympus (CLICK TO ENLARGE)


Zvětšit mapu

Setkání skialpinistů 2013 bylo na Dvoračkách zavaleno sněhem

4. prosinec 2013, 11:18 Kategorie: Skialpinismus |

Na přelomu listopadu a prosince uspořádala Komise tradičního skialpinismu ČHS Setkání skialpinistů 2013 v Krkonoších na Dvoračkách (1140 m) h zaměřené na tradiční skialpinistické aktivity. Účastníci se do Krkonoš sjížděli během pátečního večera a noci. Část dorazila až v sobotu. Po mnoha letech vyšly dokonale sněhové podmínky, zatímco obecně počasí bylo o něco horší…

Nasvětlený hotel Štumpovka v osm hodin večer v pátek 29. listopadu
Nasvětlený hotel Štumpovka v osm hodin večer v pátek 29. listopadu (CLICK TO ENLARGE)

V Horní Rokytnici jsem zaparkoval až v sedm večer kvůli zastavené dálnici u Mladé Boleslavi. Všude kolem bylo trochu bílo, takže jsem do batohu hodil běžkařské boty a běžky připnul na batoh. Výstup na chatu byl v různě hustém sněžení a za horší viditelnosti. V dolní části se ještě snažili nějací automobilisté vyjet někam do vyšších poloh s řetězy na pneumatikách. Nevím, nakolik se jim to podařilo, nicméně po víkendu asi měli trochu problém sjet zpátky dolů do civilizace.

Výhled z pokoje - sněží, sněží, stále sněží
Výhled z pokoje – sněží, sněží, stále sněží (CLICK TO ENLARGE)

Na hotel Štumpovka (1140 m) jsem dorazil teprve jako sedmý v pořadí za 53 minut. Akorát jsem stihnul večeři a začal se shánět po ostatních, kteří měli dorazit ještě v pátek večer. Stále byli na cestě ať už z Brna či severní Moravy. Nevadilo to, neboť díky vstřícnosti personálu hotelu Štumpovka, kde se kuchyň zavírá v 20.00 hodin, nebyl problém se plnohodnotně navečeřet až do jedenácté hodiny večerní, kdy dorazili poslední opozdilci. Plnohodnotnou večeří se v tomto případě rozumí sled jídel o čtyřech chodech – předkrm, polévka, hlavní jídlo a zákusek. Po takové kalorické bombě se objevily vážné úvahy, že by bylo vhodné to jít ještě rozběhat ven.

Viditelnost je dobrá - hotel je vidět, vyrážíme na běžky
Viditelnost je dobrá – hotel je vidět, vyrážíme na běžky (CLICK TO ENLARGE)

Zůstali jsme v hotelu a věnovali se aktuálním problémům tradičního skialpinismu, zhodnocení aktivit v roce 2013 a orientačně výhledu na léta následující. Restaurace byla hodně po půlnoci uzavřena, nicméně v malé skupině jsme důkladně probíraly výše zmíněná témata na recepci až do půl čtvrté ráno.

Foceno mobilem - úpravou se podařilo z mlhy trochu dostat jednotlivé postavy
Foceno mobilem – úpravou se podařilo z mlhy trochu dostat jednotlivé postavy (CLICK TO ENLARGE)

Přes noc nasněžilo hodně sněhu, a tak jsme se ráno probudili do prašanové sněhové pohádky. Pohádka by byla dokonalá, kdyby bylo něco vidět. Viditelnost se trochu nepříjemně limitně blížila téměř nule, a proto to na žádné velké výlety nevypadalo. Vyhrála to tak jen krátká hřebenovka na nedalekou Labskou boudu (1340 m). Většina účastníků se na hřebenu pohybovala pěšky, protože nevěřila, že sněhu bude místy až nadbytek. V šesti lidech jsme vyrazili na běžkách s tím, že minimálně mě počáteční výstup na hřeben moc nebavil.

Labská bouda - výborné občersvení, jen teplota daleká do saunovací
Labská bouda – výborné občersvení, jen teplota daleká do saunovací (CLICK TO ENLARGE)

Na Labskě boudě (1340 m) jsme se občerstvili, potkali se s dalšími účastníky setkání z Jizerských hor (prozřetelně si vzali skialpy) a vyrazili zpět ve vlastních stopách. Viditelnost se nezlepšila a v husté mlze jsme v pozdním odpoledni dorazili zpátky na Dvoračky. Restaurace byla hodně přeplněná i přes značně nepříznivé počasí, takže to vypadalo, že první větší sněhová nadílka namotivovala řadu lidí na výlet do hor, přestože nic nemohli vidět.

Po návratu na Štumpovku zamířily naše kroky do sauny...
Po návratu na Štumpovku zamířily naše kroky do sauny… (CLICK TO ENLARGE)

Po čtvrté hodině jsme se v menší skupince věnovali saunování. Díky pochopení personálu hotelu Štumpovka jsme se mohli chladit místo ve sprše v čerstvém prašanu – nemělo to chybu!

...a ze sauny se na zchlazení skákalo do čerstvého prašanu
…a ze sauny se na zchlazení skákalo do čerstvého prašanu (CLICK TO ENLARGE)

Po večeři (opět čtyři chody) jsme se věnovali původně navrhovanému programu:

 • současné vývojové trendy tradičního skialpinismu – orientačně probrané zaměření na extrémní a výškové sjezdy, odlehlé lokality s možností prvosjezdů, apod.
 • schůze Komise tradičního skialpinismu ČHS – byla v neděli ráno za účasti všech členů s vyjímkou omluveného Pavla Pospíšila, který se nemohl krkonošského setkání zúčastnit ze závažných rodinných důvodů
 • plán akcí pro příští rok v Evropě a mimo Evropu – Himaláje, Grónsko, Island, apod.
 • metodické a školicí dny, propagace tradičního skialpinismu
 • promítání z aktivit v roce 2013 v pořadí: heliski a skialp v Kanadě (premiéra filmu), Kamčatka, Kejda Ski Team Tatry, Alpy a Lofoty, možná nebezpečí při lyžování a SNB v Britské Kolumbii, a jako hlavní hřeb večera půlhodinový film Kejda Ski Teamu z jejich letošního působení v Peru
 • minutou ticha jsme uctili kolegy z České republiky a Slovenska, kteří letos zůstali v zahraničních velehorách – Tono Dobeš, Peter Šperka, Zdeněk Hrubý, Jakub Macek a Petr Machold

Důkladně vychladit a poté na další saunovací cyklus
Důkladně vychladit a poté na další saunovací cyklus (CLICK TO ENLARGE)

Oficiální část večer skončila po desáté hodině, a poté už následovala volná zábava s vyměňováním zkušeností z různých zahraničních horských a velehorských oblastí, a podrobné plánování aktivit na rok 2014.

Hodně dlouho po půlnoci se stále živě diskutovalo, i když mnozí už šli spát
Hodně dlouho po půlnoci se stále živě diskutovalo, i když mnozí už šli spát (CLICK TO ENLARGE)

Přes noc ze soboty na neděli opět připadl sníh, viditelnost se ovšem nezlepšila. Členové Komise tradičního skialpinismu se sešli na dlouhé jednání po deváté hodině ráno. Bylo probráno to, co se doposud podařilo, návrhy na vzdělávání a metodiku, možnosti a způsoby podpory vyjímečných a extrémních akcí, a mnoho dalšího. Kolem jedenácté hodiny opustili hotel už i poslední – ať už pěšky, na běžkách, a nebo pár prozřetelných na skialpech.

Co s těmi letenkami do Grónska?
Co s těmi letenkami do Grónska? (CLICK TO ENLARGE)

Setkání skialpinistů se celkově velmi vydařilo. Sněhové podmínky k aktivitám na lyžích byly na začátek prosince téměř dokonalé. Byla jen škoda, že nebylo téměř nic vidět… Odpoledne se hustá mlha trochu protrhala, takže bylo krásně vidět na pády na skialpech.

Po půlnoci na Štumpovce
Po půlnoci na Štumpovce (CLICK TO ENLARGE)

Po půlnoci na Štumpovce
Po půlnoci na Štumpovce (CLICK TO ENLARGE)

Sněhová nádhera v neděli dopoledne
Sněhová nádhera v neděli dopoledne (CLICK TO ENLARGE)

Místy byl v neděli terén na pohyb na stoupacích pásech trochu náročnější...
Místy byl v neděli terén na pohyb na stoupacích pásech trochu náročnější… (CLICK TO ENLARGE)

...takže to končí pádem
…takže to končí pádem (CLICK TO ENLARGE)

Pozvánka: Hedvábná stezka - Skialpinistický kurz v Raxalpe 24.-26. 1. 2014

14. listopad 2013, 11:13 Kategorie: Skialpinismus |

Skialpinistický a snowboardový kurz pro členy klubu Hedvábná stezka je zaměřený na veškeré aspekty pohybu ve volném terénu na skialpinistických nebo telemarkových lyžích, případně na sněžnicích se snowboardem na batohu. Kurz proběhne 24. – 26. 1. 2014 v okolí chaty Waxriegerlhaus (1385 m) v RaxAlpe v Rakousku.

Otáčení na tvrdém namrzlém podkladu s krásným výhledem na skalní stěny
Otáčení na tvrdém namrzlém podkladu s krásným výhledem na skalní stěny – leden 2013 (CLICK TO ENLARGE)

Původní oznámení: Hedvábná stezka – Skialpinistický kurz v Raxalpe 24.-26. 1. 2014

Hlavní lektor je český skialpinista Jan Pala

Doporučená literatura: Jan Pala, Iva Filová a kol., Hory a sníh

Občas to ujede
Občas to ujede – leden 2013 (CLICK TO ENLARGE)

Annotace:
„Účastníci se podrobně seznámí se vším, co potřebují znát k absolvování výletů ve volném terénu. Podrobně bude probrána výstroj a výzbroj jak pro samotný pohyb, tak z hlediska lavinové prevence. V praktické části se účastníci naučí nebo si zopakují pádové techniky, různé způsoby výstupů na lyžích a pěšky, sjezdy za proměnlivých sněhových podmínek a v různých sklonech svahů, lavinovou prevenci, pasivní a aktivní testy stability sněhové pokrývky, plánování túry a orientace během túry. Budou představeny i lavinové pomůcky jako lavinový batoh a Avalanche Ball. Úroveň probíraných a prakticky procvičovaných témat bude záležet na zkušenostech a pokroku účastníků.“

Jezdím, jezdím... mezi skalkami
Jezdím, jezdím… mezi skalkami – leden 2013 (CLICK TO ENLARGE)

Kurz je určen pro zájemce o pohyb ve volném zimním terénu na lyžích, snowboardu nebo sněžnicích se zájmem dozvědět se co nejvíce od základů až po pokročilé možnosti. Preferovaný způsob pohybu jsou skialpinistické nebo telemarkové lyže.

Sraz: pátek 16:00 Brno, hlavní brána BVV, ulice Veletržní, 49°11'19.060"N, 16°35'10.330"E
Návrat: neděle okolo 21:00 Brno, hl.brána, ul Veletržní

Cena: 2100 Kč

Cena zahrnuje dopravu, studijní materiály, kurzovné, lektora, lavinovou výbavu

Cena nezahrnuje: ubytování a stravu (15, 25 EUR ubytování se snídaní pro členy OEAV a DAV, ostatní 19 EUR)

Možnost zapůjčení kompletní skialpinistické výstroje: skialpinistické nebo telemarkové lyže s vázáním a stoupacími pásy, boty (nutno předem nahlásit velikost boty a předpokládanou délku lyží),

Sjezd hlavním kuloárem
Sjezd hlavním kuloárem – leden 2013 (CLICK TO ENLARGE)

PROGRAM:

Upozornění: Reálný průběh je plně závislý na aktuálních povětrnostních podmínkách, množství sněhu a případném lavinovém nebezpečí.

Ubytování:
2× chata Waxriegerlhaus (1385 m), www.waxriegelhaus.at, chata je celoročně otevřena, výborná kuchyně a dobré pivo
Jídlo – na chatě večeře a snídaně, přes den každý dle vlastního uvážení

Co nás čeká?
24. 1. pátek – odjezd z Brna v 16.15 h hodin a přejezd kolem Vídně do RaxAlpe do výšky 1070 m nad mořem. Seznámení se se skialpinistickou výstrojí a noční výstup na chatu na lyžích s čelovkami. Na chatě občerstvení a podrobnější seznámení se vším, co je nutné pro pobyt ve volném terénu.

25 1. sobota – po snídani celodenní výcvikový program v údolí nad chatou – vše od skialpinistické techniky až po základy lavinové prevence. Večerní soutěž ve vyhledávání pomocí lavinových vyhledávačů. Teoretické přednášky na chatě

26. 1. neděle – po snídani za příznivých podmínek výstup na hlavní hřeben RaxAlpe a následně na vrchol Heukuppe (2007 m). Pokračování ve výcviku na hlavním hřebenu RaxAlpe. Pozdě odpoledne sjezd do údolí a přejezd do Brna

Co s sebou – obecně:

 • Oblečení do zimních hor, vícevrstvý-cibulový systém
 • Alespoň dvoje rukavice + 2× čepice
 • Skialpinistický nebo jiný komplet (sněžnice + snowboard, jen sněžnice, telemarkové vybavení)
 • Teleskopické či jiné hole
 • Přezůvky na chatu
 • Vložku do spacáku – na chatě jsou deky v dostatečném množství
 • Pro ty, kteří dávají přednost vlastnímu spacáku, i spacák
 • Batoh s možností připnutí lyží
 • Termosku
 • Občerstvení přes den na lyže

Akce určená pro 12 osob, omezený počet volných míst. Přihlášky na email pavel.pichler@hedvabnastezka.cz, předmět zprávy: Skialp

Televize HD+ - 3 minuty s ... Jan Pala - Hory a sníh - Techniky pohybu v zimních horách

13. listopad 2013, 14:12 Kategorie: Skialpinismus |

Představení knihy Hory a sníh v pořadu 3 minuty s … televize HD+.

Televize HD+ – 3 minuty s … Jan Pala – Hory a sníh – Techniky pohybu v zimních horách

Souhrnná publikace zaměřená na pohyb v zimních horách. Obecný úvod zahrnuje motivaci pro pohyb v zimních horách a zkráceně hlavní znaky jednotlivých zimních disciplín počínaje nejrozšířenějším skialpinismem přes trochu opomíjený splitboard, sněžnice a telemarkové lyžování. Stěžejní kapitoly knihy se dále podrobněji věnují metodice pohybu v horách, zejména s ohledem na praktické dovednosti, a to od základů určených začátečníkům až po pokročilé techniky. Pozornost je věnována i takovým záležitostem, jako je plánování túry, lavinová prevence a kontrola či specifické aspekty pohybu dívek a žen v zimních horách. Kniha je určena všem od začátečníků po pokročilé; její součástí je použitá i doporučená literatura či internetové zdroje pro pohyb v evropských a mimoevropských horách.

Travel Journal (148) - Skitouring s Janem Palou na Kamčatce

11. listopad 2013, 21:34 Kategorie: Skialpinismus |

Ve 148. dílu pořadu Travel journal připravovaném televizí HD+ se podrobněji probíralo, co a jak se dá dělat na Kamčatce s lyžemi, co je k tomu potřeba, zda tam hrozí laviny a jak jsou na tom kamčatští medvědi. Pořad moderoval Viktor Kuna (http://www.dechhor.cz/).

Travel journal o Kamčatce - Jan Pala a Viktor Kuna, FOTO: (c) Travel journal, TV HD+
Travel journal o Kamčatce – Jan Pala a Viktor Kuna, FOTO: © Travel journal, TV HD+

Nový díl magazínu TRAVEL JOURNAL zasvětíme poznávání daleké Kamčatky. Věděli jste, že tato odlehlá část Ruské federece, téměr nepostižená turistickým ruchem je zajímavou lyžařskou destinací. O skitouringu, termálních lázních, zemětřeseních a tamní gastronomii nám více poví JAN PALA (http://www.mountainski.cz)!

*Travel Journal (148) – Skitouring s Janem Palou na Kamčatce *

Moderuje Viktor Kuna (http://www.dechhor.cz).

Lyže, skialp a freeride v bulharském pohoří Pirin, 7.-16. 3. 2014

6. listopad 2013, 00:11 Kategorie: Skialpinismus |

Týdenní pobyt na horách v Bulharska zaměřený na lyžování, snowboard, skialp, sněžnice a pohyb v zimní přírodě. Účastníci akce budou mít během týdenního pobytu možnost poznat krásu místních hor a přírody, ochutnat speciality regionu a seznámit se s odlišnou kulturou. V rámci seminářů a workshopů se účastníci seznámí se vším, co potřebují znát k absolvování výletů ve volném terénu, bude realizován odpolední lavinový kurz, kurz jízdy volným terénem, kurz pohybu na skialpech.

Stoupání s nejvyšším vrcholem v pozadí
Stoupání s nejvyšším vrcholem v pozadí

Přihlášky na email: pavel@naboso.org, omezený počet míst

Hlavní lektor je český skialpinista Jan Pala, email: jan.pala@mountainski.cz.
Hlavními zálibami jsou skialpinsmus a lyžování, a vše spojené s pohybem v horách pokrytých sněhem. Se skialpy navštívil většinu evropských zemí a řadu zajímavých horských oblastí v Asii. K aktivitám na sněhu založil mountainski. Hlavním autorem knihy Hory a sníh (Jan Pala, Iva Filová a kol., Epocha 2010) a spoluautorem knihy (Tomáš Frank, Tomáš Kublák a kol., Epocha 2007)

Druhý lektor je Petr Adámek – Hřib (Instruktor horolezectví a lyžování, rescue diver, sportovní experimentátor – trial, potápění, kite, kolo, paragliding… Po horách leze od roku 1982, v současné době je předsedou horolezeckého oddílu Vsetín.)

Některé z námi absolvovaných sjezdů z Malé Todorky
Některé z námi absolvovaných sjezdů z Malé Todorky

Akce určená pro členy o.s. Naboso.

Informace k akci:
Sraz: v pátek ve večerních hodinách v Brně (bude upřesněno)
Návrat: v neděli v poledních hodinách do Brna

Tady dnes určitě nepůjdeme, lavina a převěje nám to překazily
Tady dnes určitě nepůjdeme, lavina a převěje nám to překazily

Orientační program:
1. den (pá): Odjez z Brna, cesta do Bulharska
2. den (so): Příjezd na místo ubytování ve večerních hodinách, možnost první společné večeře v místních restauračních zařízeních a ochutnávka místních moků
3. den – 8. den: individuální program; organizované výlety na skialpech; přednášky a workshopy; večerní zábava
9. den: Dopolední rozloučení z Bulharskem a odjezd směr ČR
10. den: Návrat do Brna v poledních hodinách.

Prašanem na splitboardu
Prašanem na splitboardu

Možnosti vyžití:

 • lyže a board na upravených sjezdovkách, freeride mimo sjezdovky
 • skialpy,sněžnice a výlety po krásách hor
 • ochutnávka místních jídel a pálenek
 • kurz základů pohybu na sněhu
 • základní lavinový kurz, práce s lavinovými vyhledávači
 • soutěže o hodnotné ceny
 • přednášky lektorů
 • rozšířené kurzy pro pokročilé skialpinisty
 • rozšířené kurzy jízdy volným terénem
 • relax

Noclehy:
Ubytovací zařízení hotelového typu, pokoje pro 3, 4 a 5 lidí se sociálním zařízením (ručníky v ceně pobytu) a mini kuchyňkou na pokoji (varná konvice, základní nádobí, u většiny lednička). Hotel disponuje welness centrem, posilovnou, saunou, barem, restaurací, Wifi připojením

Stravování:
Snídaně v ceně, poslední večer společná večeře v ceně, možnost chození na obědy a večeře v dané lokalitě, na hotelu je restaurace, v okolí do 500 m několik restaurací a bufetů, potraviny do 5 min od hotelu, na hotelu je možnost omezeného vlastního vaření (http://www.hotel-mr.com/…odation.html).

Doprava:
Doprava je zajištěn busem společnosti Kofl – http://www.doprava-kofl.cz/ . Na dlouhé přejezdy doporučujeme nafukovací polštářek či jinou měkkou podpěru hlavy. Do hlavního zavazadlového prostoru se vše naloží v Brně a vyloží až na místě. Není možné (nebo jen problematicky) něco vybalovat během cesty. Proto si k ruce vezměte malé příruční zavazadlo se svačinou, pitím, penězi, doklady a vůbec vším, co myslíte, že budete potřebovat

cena:7400 Kč (doprava, ubytování, snídaně, společná večeřě, půjčovné,lektorné, lavinová a skialpový kurz, přednášky, certifikát)

přihlášky na email: pavel@naboso.org

Pozvánka na povánoční memoriál 2013 na Chatě pod Rysmi ve Vysokých Tatrách, 26.-30. prosince

26. srpen 2013, 22:26 Kategorie: Skialpinismus |

Na konec roku 2013 byla pro skialpinisticko-horolezecký zimní memoriál 155. Horolezeckého oddílu Vsetín a spřátelené skialpinisty ze slovenské mekky skialpinismu – Višňového vybrána Chata pod Rysmi (2250 m). Po loňském výletu Skialpový a lezecký konec roku 2012 na Téryho chatě se tak po čtyřech letech vracíme na Chatu pod Rysmi.

Chata pod Rysmi s Českým štítem
Chata pod Rysmi s Českým štítem – teď už chata vypadá úplně jinak

Předchozí zimní skialpinisticko-horolezecké memoriály:
Skialpový a lezecký konec roku 2012 na Téryho chatě ve Vysokých Tatrách zalitý sluncem a téměř bez sněhu
Povánoční skialpový a lezecký memoriál 2011 na Zbojnické chatě ve Vysokých Tatrách, 26.-30. prosince
Skialpový a lezecký konec roku 2010 na Téryho chatě ve Vysokých Tatrách
Chata pod Rysmi v prosinci 2009
Skialpinistický a lezecký Memoriál 2008 na Chatě pod Soliskom
Skialpový konec roku 2007 na Téryho chatě ve Vysokých Tatrách

Matúš v plné jízdě nad sedlem Váha směr Česká dolina
Matúš v plné jízdě nad sedlem Váha směr Česká dolina…

V posledních letech je v druhé polovině prosince v Tatrách méně sněhu než by bylo vhodné, a proto je nutné se dostat co nejvýše. Chata pod Rysmi (2250 m) byla v tomto roce téměř dokončena, a tak je potřeba se na ní po čtyřech letech podívat – Chata pod Rysmi v prosinci 2009. Na programu je zimní lezení, skialpinismus, hodně různé metodiky a večerních posezení se zpěvem i bez něj.

Pád vypadal hrozivě, ale zastavil to a nesletěl přes 600 výškových metrů dolů
…pád vypadal hrozivě, ale zastavil to a nesletěl přes 600 výškových metrů dolů

Jak se přihlásit?

Pozor!!! Uzávěrka přihlášek je 30. 9. 2013. Po tomto datu jsou možné jenom „kosmetické“ změny. Přihlásit se je možné pomocí tohoto formuláře:
Záväzná prihláška/odhláška na akciu Memoriál 2013 na Chate pod Rysmi

Přihláška je přijata až po zaplacení zálohy na ubytování a polopenzi ve výši 1000 CZK. Placení je možné v CZK VS „datum narození ve formátu RRMMDD“ takto:
CZK na účet č. 35–9021760237 / 0100
CZK nebo EUR osobně předat Janu Palovi (palič) nebo Petrovi Adámkovi (Hřib)
Celková cena za ubytování s polopenzí je pro členy ČHS 92 EUR. Zbytek nad rámec zálohy se platí na místě Viktoru Beránkovi!

ZÁLOHU ZAPLATIT DO 30. 9. 2012. Pro umístění v seznamu je rozhodující datum připsání zálohy na bankovní účet. POZOR: Přednost mají tradiční účastníci a sehrané dvojice. Počet účastníků je omezen na 20. Pořadatelé si vyhrazují právo rozhodnout o konečné sestavě účastníků.

Ještě malá fotomotivace, jak to vypadalo minule: Rysy s H.O. Vsetin od Matúša

Navátý sníh ze sedla Váha do České doliny nevzbuzoval důvěru
Navátý sníh ze sedla Váha do České doliny nevzbuzoval důvěru, a proto jel Dušan jištěný na laně prvních 60 metrů

Dušan ještě ve stínu sjíždí někde nad sedlem Váha
Dušan ještě ve stínu sjíždí někde nad sedlem Váha

Sněhu bylo místy i více než dost
Sněhu bylo místy i více než dost

Update: Dva týdny v nových skialpinistických skeletech Dynafit TLT 6 na Kamčatce

8. červen 2013, 12:19 Kategorie: Vybaveni | Skialpinismus

Při výletu Ski Kamčatka 2013 – co a jak se dělo při skialpinistickém výletu jsem měl nové skelety Dynafit TLT6 a lyže Dynafit Manaslu. Dynafit TLT6 jsem už důkladně vyzkoušel v Dolomitech v lednu 2013 – Několikadenní vyzkoušení prototypu nových skialpinistických skeletů Dynafit TLT6, takže na Kamčatce se jednalo o dlouhodobé otestování „ostrého“ modelu Dynafit TLT 6. Dopadlo výborně.

Vrchol vulkánu Vijlučinskij
27. 4. 2013 – Vrchol vulkánu Vijlučinskij (CLICK TO ENLARGE)

S botkama Dynafit TLT 6 jsem se potkal v Brně pár hodin před odletem na Kamčatku. Zda mi sedí, jsem si vyzkoušel až na letišti ve Vídni, když jsme se převlékali a přezouvali do letadla. Naštěsti to vypadalo, že při pohybu po letišti jsem žádný problem s velikostí a tlačením neměl. Vše bylo perfektní i během celého pobytu na Kamčatce, kdy jsem v době od 25. 4. do 12. 5. neměl skelety na nohou pouze jeden den. Stejně jako při Několikadenní vyzkoušení prototypu nových skialpinistických skeletů Dynafit TLT6 jsem si úmyslně nevzal ani jeden (černý a zelený) výměnný jazyk, neboť jsem na základě dolomitských zkušeností usoudil, že je nebudu potřebovat.

Jan Pala při sjezdu z vulkánu Viljučinskij. Foto: Roman Gregus
27. 4. 2013 – Jan Pala při sjezdu z vulkánu Viljučinskij. Foto: Roman Gregus (CLICK TO ENLARGE)

V lednu jsem si při zkoušení prototypu Dynafit TLT 6 stěžoval pouze na délku velcro stahovacího pásku kolem komínu boty. Na mě byl krátký, takže jsem ho byl schopen taktak zapnout pouze při sjezdu. Dynafit splnil to, co v lednu slíbil, takže velcro pásek je v „ostré“ verzi bot delší, takže jsem ho bez problému a s velkým přesahem zapnul i při výstupu.

Horní část sjezdu z vulkánu Viljučinskij je za námi
27. 4. 2013 – Horní část sjezdu z vulkánu Viljučinskij je za námi (CLICK TO ENLARGE)

Rovinné přesuny a výstupy jsem všechny absolvoval pouze s rozepnutou horní přezkou, zatímco dolní přes nárt byla zapnutá – na rozdíl od kolegů se Scarpa Maestrale, kteří rozepínali všechny přezky. Obě botky seděly od prvního okamžiku na vídeňském letišti při všech nesjezdových aktivitách výborně. Na sněhu byly boty použity při pěším výstupu bez stoupacích želez a se stoupacími železy, při dlouhých rovinatých přesunech na lyžích, při výstupu na lyžích se stoupacími pásy do mírných a strmých svahů (v oblasti vulkánu Bakening se traverzy stoupalo svahem do 42 stupňů – změřeno). Nikde nic netlačilo, žádné otlaky – ideální skialpinistická obuv. Stoupací železa (měl jsem rychloupínací Grivel G12) se nasazovaly a sundávaly velmi snadno – dal bych vždy přednost rychloupínacím stoupacím železům.

Pod vulkánem Viljučinskij
29. 4. 2013 – Pod vulkánem Viljučinskij (CLICK TO ENLARGE)

Po vystoupání na hřeben či vrchol jsem byl s přepínáním na sjezd s obrovským náskokem první – stačilo se trochu sklonit, lehce naklonit dopřed a současně zapnout obě horní přezky. Záležitost na několik málo sekund. Tato rychlost má ovšem jednu nevýhodu – je potřeba čekat, až se podaří přepnutí bot na sjezd ostatním…

Už jsme téměř nahoře - oblast vulkánu Viljučinskij
30. 4. 2013 – Už jsme téměř nahoře – oblast vulkánu Viljučinskij (CLICK TO ENLARGE)

Sjezd v botách Dynafit TLT 6 – i bez doplňkových jazyků paráda! Za různorodých sněhových podmínek, s nimiž jsme se setkali na Kamčatce boty vždy dobře „podržely“ a sjezd bylo možné si pořádně užít. Trochu problém jsem měl jen, když jsem při rozepnuté horní přezce dojížděl v mokrém sněhu a sníh lehce trhal s lyžemi – bylo nutné si dávat větší pozor na předo-zadní rovnováhu.

S Viljučinskim na pozadí
30. 4. 2013 – S Viljučinskim na pozadí (CLICK TO ENLARGE)

V komentářích u předchozího článku o Dynafit TLT 6 bylo uvedeno: „Zaujimave bude sledovat zivotnost CR vlozky.“ Toto mohu posoudit jen po výletu na Kamčatku, kdy jsem neměl skelety na nohou víceméně jen v době spánku. Při této „krátkodobé“ zátěži byla CR vložka naprosto v pohodě.

Dolem kopcom ve skeletech Dynafit TLT6 a na lyžích Dynafit Manaslu
30. 4. 2013 – Dolem kopcom ve skeletech Dynafit TLT6 a na lyžích Dynafit Manaslu (CLICK TO ENLARGE)

Shrnutí:
Po čtyřdenním zkoušení v Dolomitech a dvoutýdenním intenzivním zkoušení na Kamčatce bych si dovolil tvrdit, že nová skialpinistická bota Dynafit TLT 6 je vynikající při všech skialpinistických aktivitách – lehké a těžké sjezdy, výstupy na lyžích, rovinaté přesuny na lyžích, výstupy pěšky a se stoupacími železy.

Palič při výstupu na Korjakskij s Avačinskou na pozadí
7. 5. 2013 – Při výstupu na Korjakskij s Avačinskou na pozadí (CLICK TO ENLARGE)

Na vrcholu vulkánu Korjakskij - palič
7. 5. 2013 – Na vrcholu vulkánu Korjakskij – palič (CLICK TO ENLARGE)

Na vrcholu Avačinské - neskáču si přes kaluže
8. 5. 2013 – Na vrcholu Avačinské (2741 m) – neskáču si přes kaluže (CLICK TO ENLARGE)

V dešti se sněhem jsme dojeli k silnici a čekáme na odvoz
9. 5. 2013 – V dešti se sněhem jsme dojeli k silnici a čekáme na odvoz (CLICK TO ENLARGE)

Ski Kamčatka 2013 - zpěv a hra na kytaru na vulkánu Avačinskaja (2741 m)

6. červen 2013, 12:18 Kategorie: Skialpinismus |

Osmého května jsme se při výletu Ski Kamčatka 2013 – co a jak se dělo při skialpinistickém výletu vydali na kouřící sopku Avačinskaja (2741 m). Vítr foukal od Petropavlovska-Kamčatského, takže jsme vrcholový kužel museli obejít hodně zleva nad dolina Nalyčevo.

Avačinskaja v celé své kráse při pohledu z pod vrcholu Korjakského, červeně výstupová trasa a modře sjezd
Avačinskaja v celé své kráse při pohledu z pod vrcholu Korjakského, červeně výstupová trasa a modře sjezd (CLICK TO ENLARGE)

Další čtení a fotogalerie:
Ski Kamčatka 2013 – co a jak se dělo při skialpinistickém výletu
Ski Kamchatka 2013 – Koryaksky volcano (3456 m) – excellent day at Kamchatka, May 7
Kamcatka 2013 od Matúša

Video z Kamčatky:
Ski Kamčatka 2013 – krátké video ukázky od Pažouta

Ski Kamcatka 2013 – Avachinsky volcano

Při výstupu na aktivní sopku může být povrch i v tomto stavu, tj. sníh pokrytý sopečným popelem
Při výstupu na aktivní sopku může být povrch i v tomto stavu, tj. sníh pokrytý sopečným popelem (CLICK TO ENLARGE)

Vulkán Avačinskaja (2741 m) je nejčastěji navštěvovaným vrcholem na Kamčatce, ať už z pohledu místních turistů nebo zahraničních návštěvníků. Jedná se o aktivní sopku, která díky převládajícím větrům kouří většinou směrem k Petropavlovsku-Kamčatskému. Výjimečně se může stát situace, jakou jsme zažili o den dříve, kdy dým z kráterů stoupal díky bezvětří přímo vzhůru.

U Avačinské docela výjimka ve směru větru, většinou se kouří na druhou stranu
U Avačinské docela výjimka ve směru větru, většinou se kouří na druhou stranu (CLICK TO ENLARGE)

Na nás čekala 8. května ráno změnu směru větru, který se otočil o sto osmdesát stupňů. Vanul tak od Petropavlovska-Kamčatského do doliny Nalyčevo. Jelikož sněhové podmínky ve vrcholové části aktivní sopky na svazích k Petropavlovsku-Kamčatskému byly špatné, zvolili jsme pro výstup klasickou letní výstupovou trasu. Pouze Roman dolní část zvolil alternativně výstup jednou z velkých dolin.

Roman stoupá bočními hřebeny Avačinské
Roman stoupá bočními hřebeny Avačinské (CLICK TO ENLARGE)

Většina výstupu na Avačinskou je nenáročná a na lyžích jsme vystoupali do přibližně 2300 metrů. Lyže se přídělaly na batoh a my jsme šlapali na stoupacích železech k vrcholu. Během výstupu je možné krásně vidět ledovcové trhliny a séraky na svazích do doliny Nalyčevo.

Při pohledu zespodu to vypadá, že je to cvičná loučka, ale není
Při pohledu zespodu to vypadá, že je to cvičná loučka, ale není (CLICK TO ENLARGE)

Na vrcholu se nás sešlo sedm. Mimo dalších aktivit Marta vynesla na Avačinskou také svou cestovní kytaru. Na vrcholu tak byl v sirných sopečných výparech krátký kytarový koncert – viz foto níže.

Pažout stoupá na Avačinskou, v pozadí vystupuje z oparu Županovskij
Pažout stoupá na Avačinskou, v pozadí vystupuje z oparu Županovskij (CLICK TO ENLARGE)

Sjezd ve vrcholové části byl po přemrzlém květáku. Níže se střídaly různé sněhy od parádního firnu až po měkký mokrý sníh. Na ten jsme museli projet skrz hustou mlhu, která zahalila svahy v dolní části Avačinské. Dojeli jsme na chatu, vegetili, popíjeli a různě se jinak bavili. Mezitím Marta úspěšně našla brýle, ktere odložila v dolní části sjezdu z Korjakského.

Matúš ve výšce asi 2300 metrů sundává stoupací pásy s pomocí G3 love glove, zbytek výstupu bude pěšky
Matúš ve výšce asi 2300 metrů sundává stoupací pásy s pomocí G3 love glove, zbytek výstupu bude pěšky (CLICK TO ENLARGE)

S Matúšem jsme se ještě vydali na západ slunce ne Velblouda. Svah byl v silné vrstvě velmi mokrý, ale ještě dostatečně stabilní, takže se na Velblouda dalo vylézt na lyžích. Sjezd byl kromě prvních 2–3 oblouků překvapivě velmi dobrý. Během noci se pokazilo počasí, takže jsem se dopoledne přesunuli asi 17 km k silnici, odtud do Petropavlovska-Kamčatského na oslavy Dne vítězství.

Skialpinisté z Višňového běží hore kopcom na Avačinskou
Skialpinisté z Višňového běží hore kopcom na Avačinskou (CLICK TO ENLARGE)

Pažout a Mirka při výstupu na Avačinskou s Korjakskim na pozadí
Pažout a Mirka při výstupu na Avačinskou s Korjakskim na pozadí (CLICK TO ENLARGE)

Roman s Matúšem procházejí sopečnými výpary cestou na Avačinskou
Roman s Matúšem procházejí sopečnými výpary cestou na Avačinskou (CLICK TO ENLARGE)

Na vrcholu Avačinské - neskáču si přes kaluže
Na vrcholu Avačinské – neskáču si přes kaluže (CLICK TO ENLARGE)

S lyžemi Dynafit Manaslu na vrcholu Avačinské, na pozadí Korjakskij, na němž jsme byli o den dříve
S lyžemi Dynafit Manaslu na vrcholu Avačinské, na pozadí Korjakskij, na němž jsme byli o den dříve (CLICK TO ENLARGE)

Marta při kytarovém a pěveckém vystoupení na vrcholu Avačinské
Marta při kytarovém a pěveckém vystoupení na vrcholu Avačinské (CLICK TO ENLARGE)

Pažout při sjezdu z Avačinské
Pažout při sjezdu z Avačinské (CLICK TO ENLARGE)

Pažout při sjezdu z Avačinské s vulkánem Županovskij na pozadí
Pažout při sjezdu z Avačinské s vulkánem Županovskij na pozadí (CLICK TO ENLARGE)

Katka při sjezdu z Avačinské s Korjakskim na pozadí
Katka při sjezdu z Avačinské s Korjakskim na pozadí (CLICK TO ENLARGE)

Naše lyžařské stopy v dolní části sjezdu z Avačinské - zleva dvě střední stopy z Višňového, dlouhý oblouk od Romana, poté já, Marta a úplně vpravo Katka
Naše lyžařské stopy v dolní části sjezdu z Avačinské – zleva dvě střední stopy z Višňového, dlouhý oblouk od Romana, poté já, Marta a úplně vpravo Katka (CLICK TO ENLARGE)

Velbloud - výstupová lyžařská stopa je červeně, modře je sjezd
Velbloud – výstupová lyžařská stopa je červeně, modře je sjezd (CLICK TO ENLARGE)

Matúš v dolní části výstupu na Velbloud
Matúš v dolní části výstupu na Velbloud (CLICK TO ENLARGE)

Matúš při sjezdu mezi skalkami z Velblouda
Matúš při sjezdu mezi skalkami z Velblouda (CLICK TO ENLARGE)

Matúš ve sjezdu z Velblouda s Avačinskou nasvětlenou zapadajícím sluncem
Matúš ve sjezdu z Velblouda s Avačinskou nasvětlenou zapadajícím sluncem (CLICK TO ENLARGE)


Zvětšit mapu
Zvětšit mapu