Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /DISK2/WWW/ho-vsetin.com/palic/textpattern/lib/txplib_db.php on line 14 Paličův zanedbatelný sněhoblog: Nové 16 DIN freeridové vázání Elan Adrenalin na základě Tyrolia Adrenalin
Go to content Go to navigation Go to search
Paličův zanedbatelný sněhoblog | Jejda jejda, to jsem ale mrzutý... že zatím nepadá sníh

Spolupráce

Tilak
Naboso o.s.
Dynafit Snow Leopard
Kama
Logo Movement skis
<Jerky logo
logo Coll-Tex
Outdoor Guide
Quill Outdoor
CK Alpina
Horolezecká abeceda
Slovenská skialpinistická asociácia
Setkání cestovatelů
Inpraise
Julbo
Expedition.sk
Pivovar, restaurace, penzion ČERNÝ OREL Kroměříž

Skialp průvodce

Moje kopce na SP

Informace

Všechny aktivity z článků na tomto webu mohou být nebezpečné. Autor článků nenese odpovědnost za případné škody či zranění, které si způsobí čtenáři svou nezkušeností a podceněním nebezpečí při případném využití informací zde obsažených.
Popisované aktivity, prezentace, průvodce a články vznikly za podpory OS Společnost MEDICI a 155. horolezeckého oddílu Vsetín. Spolupracujím webem je MountainSki.cz
© 2000-2011 Jan Pala

 

RSS / Atom

Co se chystá

Důležité

Delší výlety

Reklama

Ke stažení

Počty článků

Poslední komentáře

palic (Přechod národním parkem Jotunheimen - výstup na Galdhopiggen)
Tom (Přechod národním parkem Jotunheimen - výstup na Galdhopiggen)
Pepa (Recenze knihy s nějvětším počtem chyb - Žáby v mlíku)
palic (Skialpinistický průvodce Slovenija Turnosmučarski vodnik)
Michal Májsky (Skialpinistický průvodce Slovenija Turnosmučarski vodnik)
palic (Spaní a bivaky při přechodu nejvyššího rumunského pohoří Fagaraš)
palic (Skialpinistické zahájení sezony v Beskydech, Lysá hora (1323 m) a Smrk (1276 m))
Vilem (Skialpinistické zahájení sezony v Beskydech, Lysá hora (1323 m) a Smrk (1276 m))
Petra Nováková (Spaní a bivaky při přechodu nejvyššího rumunského pohoří Fagaraš)
palic (Recenze knihy s nějvětším počtem chyb - Žáby v mlíku)

Poslední odkazy

Paličův zanedbatelný sněhoblog je věnován různým taškařicím na sněhu a ledu, převážně potom skialpinismu. Ze skialpu to kromě výletů a pozvánek na výlety, bude něco málo k vybavení, lavinám, lavinové prevenci, a vůbec. Mimo to jsou tady občasné obecné postřehy, fotografie a fototipy. Něco málo se také najde k webdesignu, referencím, otištěným článkům, výstavám fotografií... Pachatelem je Jan Pala alias palič.

Nové 16 DIN freeridové vázání Elan Adrenalin na základě Tyrolia Adrenalin

16. prosinec 2012, 21:20 Kategorie: Vybaveni | Skialpinismus

Během promítací akce Závěr Filmového festivalu zimních sportů v Brně 28. listopadu 2012 byly v předsálí stánky sponzorů festivalu a mezi nimi u Trtík sportu zřejmě poprvé v České republice také freeridové vázání Elan Adrenalin.

INTRO LAUNCH ELAN ADRENALIN BINDING

Na stánku Trtík sportu byly k vidění ze skialpového vázání alternativa vázání Plum Guide s velkým nápisem LOOK. Ale hlavně se zajímavou kolekcí lyží ELAN bylo také nové freeridové vázání ELAN Adrenalin 16, což je alternativa Tyrolia Adrenalin 16.

Celkový pohled na špičku vázání Elan Adrenalin
Celkový pohled na špičku vázání Elan Adrenalin

Tyrolia-Head-Elan tímto vázáním reaguje na obrovský boom posledních let v oblasti freeride, kdy je nutné mít kromě pořádných desek (lyží) také vázání s DIN16 – bez ohledu na to, zda tento vysoký DIN dotyční vůbec kdy využíjí. Reálné použití DIN16 je na velké a brutální skoky, na vše ostatní stačí nižší hodnoty DIN. Mnohým tak přestalo dostačovat vázání jako Diamir Freeride s rozsahem vypínacích sil končícím na hodnotě DIN12.

Špička Elan Adrenalin a část nosníku
Špička Elan Adrenalin a část nosníku

První firmou specializující se čistě na freeride byl Marker s vázáními řady Marker Duke – 2000 výškových metrů s vázáním Marker Duke 16 na Kamčatce. Následovali Atomic-Salomon a nejnověji Tyrolia-Head-Elan.

Elan Adrenalin – přední část
Elan Adrenalin – přední část

Elan Adrenalin je bytelné freeridové vázání s rozsahem nastavení velikosti boty 60 milimetrů, což ukazuje na možné výborné použití v půjčovnách lyží, kdy je nutné snadné přestavování velikosti vázání na velmi rozdílné velikosti skeletů. Na rozdíl od největšího konkurenta firmy Marker má elegantně vyřešeno nastavování výšky hrazdy pod patou vázání, kdy kromě chůze po rovině je to ještě možnost zvednutí pod úhly sedm a třináct stupňů. Změny nastavení výšky hrazdy jsou podle videa v úvodu tohoto článku s použitím hůlky velmi snadné – oproti Marker Duke, kde je nutné si kleknout na lyže a polohu hrazdy změnit rukou. Stálo by za to vyzkoušet, jak dobře drží hrazda pod patou vázání po dlouhodobém používání a v náročných traverzech na zledovatělém podkladu (pokud není použití předpokládáno jen za dokonalých prašanových podmínek).

Pata nového freeridového vázání Elan Adrenalin
Pata nového freeridového vázání Elan Adrenalin

Jelikož jsem vázání viděl jen nenamontované na lyži, tak je těžké posoudit, jak dobře funguje špička vázání ohledně vypínání, kdy je pro ulehčení část pod špičkou boty posuvná do boku a se vzorkem. Špička vázání je propojena s patou vázání plastovou deskou, která je z horní části úplně hladká a s vyznačenou podrobnou stupnicí velikosti skeletů. Zespodu je deska profilovaná a na první pohled se v ní musí hned zachytávat a dobře držet jak sníh, tak led. Chtělo by to vyzkoušet na několika výletech, ale toto je z mého pohledu asi hlavní minus vázání.

Uchycení paty vázání na lyži a prostřední poloha hrazdy na výstup
Uchycení paty vázání na lyži a prostřední poloha hrazdy na výstup

Podobně jako plastová deska zespodu působí i kovová část sloužicí k usměrnění vázání při aretaci na sjezd – na první pohled dobré na shromažďování sněhu a na horší čištění při přepínání z chůze na sjezd.

Nastavení hrazdy vázání Elan Adrenalin na střední polohu výstupu
Nastavení hrazdy vázání Elan Adrenalin na střední polohu výstupu

Závěr:
Na první pohled působí Elan Adrenalin 16 bytelně a zdá se být vhodným vázáním pro každého, kdo vyžaduje vysokou hodnotu DIN16 k tomu, aby se při svém stylu lyžování nebál předčasného vypnutí vázání. Důraz na velký a snadný rozsah nastavování velikosti bot předesílá možné dobré použití v půjčovnách lyží. Jako velký klad se dají zdůraznit možnosti nastavení hrazdy pod patou vázání a snadné ovládání hůlkou. Naopak subjektivně vypadá plastová propojovací deska zespodu, stejně jako uchycení paty na lyži jako možné dobré shromaždiště sněhu. Máte-li někdo jakékoliv relevantní praktické zkušenosti s vázáním Tyrolia-Head-Elan Adrenalin 16, prosím o uvedení v komentářích.

Zadní část Elan Adrenalin, dobře viditelná je stupnice na nastavení velikosti boty
Zadní část Elan Adrenalin, dobře viditelná je stupnice na nastavení velikosti boty

Glen Plake Presents The 2013 Elan „Himalaya“ „Alaska Pro“ And Elan's „Adrenaline“ Tour Binding

Další čtení:
Elan Adrenaline binding Earnyourturns.com
Tyrolia Adrenalin alpine touring binding – description

Přidej komentář
Jméno
Email
http://
Zpráva
  Formát Texy

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci, dodržujte následující pravidla:

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Povinné položky formuláře jsou Jméno, Email a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]