Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /DISK2/WWW/ho-vsetin.com/palic/textpattern/lib/txplib_db.php on line 14 Paličův zanedbatelný sněhoblog: Osmidenní důkladné vyzkoušení vázání Dynafit BEAST v Makedonii v březnu 2013
Go to content Go to navigation Go to search
Paličův zanedbatelný sněhoblog | Jejda jejda, to jsem ale mrzutý... že zatím nepadá sníh

Spolupráce

Tilak
Naboso o.s.
Dynafit Snow Leopard
Kama
Logo Movement skis
<Jerky logo
logo Coll-Tex
Outdoor Guide
Quill Outdoor
CK Alpina
Horolezecká abeceda
Slovenská skialpinistická asociácia
Setkání cestovatelů
Inpraise
Julbo
Expedition.sk
Pivovar, restaurace, penzion ČERNÝ OREL Kroměříž

Skialp průvodce

Moje kopce na SP

Informace

Všechny aktivity z článků na tomto webu mohou být nebezpečné. Autor článků nenese odpovědnost za případné škody či zranění, které si způsobí čtenáři svou nezkušeností a podceněním nebezpečí při případném využití informací zde obsažených.
Popisované aktivity, prezentace, průvodce a články vznikly za podpory OS Společnost MEDICI a 155. horolezeckého oddílu Vsetín. Spolupracujím webem je MountainSki.cz
© 2000-2011 Jan Pala

 

RSS / Atom

Co se chystá

Důležité

Delší výlety

Reklama

Ke stažení

Počty článků

Poslední komentáře

palic (Přechod národním parkem Jotunheimen - výstup na Galdhopiggen)
Tom (Přechod národním parkem Jotunheimen - výstup na Galdhopiggen)
Pepa (Recenze knihy s nějvětším počtem chyb - Žáby v mlíku)
palic (Skialpinistický průvodce Slovenija Turnosmučarski vodnik)
Michal Májsky (Skialpinistický průvodce Slovenija Turnosmučarski vodnik)
palic (Spaní a bivaky při přechodu nejvyššího rumunského pohoří Fagaraš)
palic (Skialpinistické zahájení sezony v Beskydech, Lysá hora (1323 m) a Smrk (1276 m))
Vilem (Skialpinistické zahájení sezony v Beskydech, Lysá hora (1323 m) a Smrk (1276 m))
Petra Nováková (Spaní a bivaky při přechodu nejvyššího rumunského pohoří Fagaraš)
palic (Recenze knihy s nějvětším počtem chyb - Žáby v mlíku)

Poslední odkazy

Paličův zanedbatelný sněhoblog je věnován různým taškařicím na sněhu a ledu, převážně potom skialpinismu. Ze skialpu to kromě výletů a pozvánek na výlety, bude něco málo k vybavení, lavinám, lavinové prevenci, a vůbec. Mimo to jsou tady občasné obecné postřehy, fotografie a fototipy. Něco málo se také najde k webdesignu, referencím, otištěným článkům, výstavám fotografií... Pachatelem je Jan Pala alias palič.

Osmidenní důkladné vyzkoušení vázání Dynafit BEAST v Makedonii v březnu 2013

27. květen 2013, 12:12 Kategorie: Vybaveni | Skialpinismus

Během výletu Makedonie – lyže, board, sněžnice, skialp, 1. až 10. března 2013 jsem měl možnost dokonale vyzkoušet Dynafit kombinaci lyže Dynafit Huascaran v délce 186 cm (135–114–124 mm) s novým vázáním Dynafit BEAST a botami Dynafit Mercury. Výsledky praktického vyzkoušení Dynafit BEAST jsou tady.

Na hřebenu makedonských hor s lyžemi Dynafit Huascaran a novým freeride vázáním Dynafit BEAST
Na hřebenu makedonských hor s lyžemi Dynafit Huascaran a novým freeride vázáním Dynafit BEAST (CLICK TO ENLARGE)

Kdy jsem Dynafit BEAST používal:
Makedonie – lyže, board, sněžnice, skialp, 1. až 10. března 2013
Freeridová neděle v Makedonii 3. března 2013
Skialpinistický a snowboardový výlet na Titov vrv (2748 m) v Makedonii

Vázání Dynafit BEAST na lyžích Dynafit Huascaran na makedonském sněhu, špička přepnuta na výstup, pata už je ve sjezdové pozici
Vázání Dynafit BEAST na lyžích Dynafit Huascaran na makedonském sněhu, špička přepnuta na výstup, pata už je ve sjezdové pozici (CLICK TO ENLARGE)

S vázáním Dynafit BEAST jsem se poprvé setkal při Parádní Dynafit Press Event v italských Dolomitech v lednu 2013 a můj dojem byl velmi kladný. Podrobný popis je uveden na Představení nového freeridového vázánní Dynafit BEAST v lednu 2013. Základní porovnání s dosud nejrozšířenějším DIN 16 vázáním Marker Duke EPF (starší model 2000 výškových metrů s vázáním Marker Duke 16 na Kamčatce) je tam taktéž uvedeno. Není potřeba dříve napsané opakovat, stejně jako odůvodnění, k čemu je vázání s DIN 16. Jednoduše, DIN 16 je dnes hardcore freeride standard, resp. je to freeridový axiom, o němž se nediskutuje.

Špička vázání Dynafit BEAST přepnuta na výstup
Špička vázání Dynafit BEAST přepnuta na výstup (CLICK TO ENLARGE)

Jelikož jsem zaměřen na skialp a s hardcore DIN 16 freeride nemám relevantní zkušenosti, následující řádky budou z pohledu člověka, který si vázání nastavuje maximálně na DIN 12. V Makedonii jsem měl Dynafit BEAST na parádních lyžích Dynafit Huascaran v délce 186 cm (135–114–124 mm) a k nim boty Dynafit Mercury. Z osmi dnů makedonského lyžování jsem vyzkoušel jak tvrdé, tak měkké sjezdovky, rozježděné neupravované freeride svahy v okolí upravovaných sjezdovek a skialp (např. Skialpinistický a snowboardový výlet na Titov vrv (2748 m) v Makedonii) – přemrzlý hrbloatý sníh-květák, krustu, sluncem rozměklou sněhovou břečku, jen ten prašan chyběl.

Pata vázání Dynafit BEAST ve sjezdové pozici s aktivovanými brzdami
Pata vázání Dynafit BEAST ve sjezdové pozici s aktivovanými brzdami (CLICK TO ENLARGE)

Na skialpových a nebo freeridových lyžích používám nastavení vypínací síly obvykle v rozmezí DIN 9 až 10. Skákání cíleně neprovozuji, a tak bylo jasné, že plný rozsah nastavení vypínacích sil až do DIN 16 nevyužiju. Vázání jsem nastavil na DIN 11 a tešil se na praktické použití.

I v tomto sněhu a tak přisypané, je snadné se zapnout do vázání Dynafit BEAST
I v tomto sněhu a tak přisypané, je snadné se zapnout do vázání Dynafit BEAST (CLICK TO ENLARGE)

Základní postřehy s Dynafit BEAST jsou tady:

 • zapínání do vázání – špička: přestože používám vázání Dynafit TLT více než třináct let, měl jsem ze začátku trochu problém se zacvaknutím špičky vázání – není to tak jednoduché jako u klasického Dynafitu, do něhož se cvakám téměř stejně jako do nášlapných pedálů na kole. Pro Dynafitistu je potřeba se trochu přeučit a zvyknout si na to, že je potřeba se lépe podívat, kde strkáte špičku boty. Pokud přejdete na Dynafit BEAST z jiného vázání (tj. bez klasických TLT návyků), zacvakávání špičky zvládnete velmi rychle. Pozor, špička vázání je v poloze na sjezd (bezpečnostní vypínání) otočná, a proto je její zapínání jednodušší, pokud je napřed přepnuta na výstup.
 • zapínání do vázání – patka: pata vázání Dynafit BEAST působí mohutně a předimenzovaně s velkou hlavní pružinou. Jak bylo uvedeno v Dynafit BEAST, na zapnutí není potřeba vyvinout žádnou sílu, když je zapínání zkonstruováno tak, že se děje silou maximálně DIN 4. Ani si tak nevšimnete, že jste zacvaknutí. Na rovině a tvrdém sněhu s tím není nejmenší problém, ale pokud máte ve vázání sníh nebo svah má větší sklon, osvědčilo se zapínat komplet špička-pata se špičkou vázání přepnutou na výstup, kdy je bota v ose lyže. Ve sněhu nebo na svahu se při přepnutí špičky vázání rovnou na sjezd může stát, že je pata boty lehce vychýlená a při snadnosti zapnutí vázání může dojít k tomu, že se netrefíte do osy lyže při malém vytočení špičky vázání a rozjedete se s odepnuto patou.
 • vypínání vázání: hůlkou na špičku vázání nebo při přepnutí špičky vázání na sjezd botou či druhou lyží – velmi jednoduché a snadné.
 • přepínání vázání sjezd-výstup: po sjezdu je potřeba se jako u dalších Dynafit vázání vypnout, nasadit pásy, přepnout brzdy a paty vázání na výstup a zapnout se do vázání. Opět velmi jednoduché – freeridově zaměřené aktivity jsou jiné než skialpinistické závody, kde se stoupací pásy často nasazují a sundávají, aniž by se vypínalo vázání – u freeride toto nehrozí.
 • přepínání vázání výstup-sjezd: po výstupuje potřeba přepnout patu vázání na sjezd (lze hůlkou nebo rukou) pro uvolnění brzd a v případě, že se stoupací pásy sundají se zapnutými špičkami vázání, je možné zacvaknout paty a připravit se ke sjezdu.
 • změna výšky podpatku vázání: dle libosti a zvyku jak hůlkou tak rukou. Základní výška podpatku vázání je rovnou nastavena při přepnutí vázání ze sjezdu na výstup (bota je trochu zešikma), neboť zároveň blokuje brzdy v poloze pro výstup.
 • stoupací železa: k vázání Dynafit BEAST jsem v březnu 2013 neměl stoupací železa k dispozici, takže nemohu relevantně posoudit.

Vázání Dynafit BEAST a lyže Dynafit Huascaran na makedonském květáků ve výšce asi 2700 metrů
Vázání Dynafit BEAST a lyže Dynafit Huascaran na makedonském květáků ve výšce asi 2700 metrů (CLICK TO ENLARGE)

Dynafit BEAST klady:

 • bezkonkurenčně nejnižší hmotnost mezi DIN 16 vázáními – výrazné ušetření sil
 • výstup – zvedá se jen samotná bota, žádné rámy, apod. – výrazné ušetření sil
 • přepínání podpatků hůlkou
 • mírný náklon (vepředu 17 mm a vzadu 23 mm nad lyží) boty při základním výškovém nastavení paty vázání pro výstup
 • použítí bot pro Dynafit vázání se záměnou patní výztuhy – místo klasické Dynafit verze je výztuha široká přes celou patu lyže kvůli výrazně vyššímu DIN

Dynafit BEAST zápory:

 • pouze omezený počet kusů k prodeji v roce 2013 a tím i předpokládaná vyšší cena
 • pro ty, co jsou zvyklí na klasické špičky vázání typu Dynafit TLT je potřeba si zvyknout na odlišný způsob zapínání
 • pro zaryté odpůrce Dynafitu je špička vázání ještě málo robustní

Vázání Dynafit BEAST a lyže Dynafit Huascaran na makedonském květáků ve výšce asi 2700 metrů
Vázání Dynafit BEAST a lyže Dynafit Huascaran na makedonském květáků ve výšce asi 2700 metrů (CLICK TO ENLARGE)

Shrnutí:
Nejsem příznivcem těžkých a ne zrovna nejlépe ovládaných vázání, a tak je z mého pohledu volba pro vypínací síly DIN 10 až 16 při montáži vázání na freeridové či heliskiing „fošny“ (např. Dynafit Huascaran) momentálně jednoznačná – Dynafit BEAST. Pokud nastavujete vázání v rozmezí DIN 10–12 je otázka volby vázání podstatně složitější a závisí na zvolených lyžích, lyžařském umění a předpokládaném použití. Jako alternativa je u Dynafitu dobře použitelné vázání TLT Radical FT Z12 s brzdami 110 mm.

Valím dole kopcom po makedonské cvičné loučce
Valím dole kopcom po makedonské cvičné loučce (CLICK TO ENLARGE)

Ještě jednou na makedonské cvičné loučce
Ještě jednou na makedonské cvičné loučce (CLICK TO ENLARGE)

Zábavný dojezd do civilizace na Popově Šapce
Zábavný dojezd do civilizace na Popově Šapce (CLICK TO ENLARGE)

Sjezd z Titova vrvu na lyžích Dynafit Huascaran
Sjezd z Titova vrvu na lyžích Dynafit Huascaran (CLICK TO ENLARGE)

Přidej komentář
Jméno
Email
http://
Zpráva
  Formát Texy

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci, dodržujte následující pravidla:

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Povinné položky formuláře jsou Jméno, Email a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]