Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /DISK2/WWW/ho-vsetin.com/palic/textpattern/lib/txplib_db.php on line 14 Paličův zanedbatelný sněhoblog: První zkušenosti s novým vázáním Diamir Eagle získány na Kamčatce
Go to content Go to navigation Go to search
Paličův zanedbatelný sněhoblog | Jejda jejda, to jsem ale mrzutý... že zatím nepadá sníh

Spolupráce

Tilak
Naboso o.s.
Dynafit Snow Leopard
Kama
Logo Movement skis
<Jerky logo
logo Coll-Tex
Outdoor Guide
Quill Outdoor
CK Alpina
Horolezecká abeceda
Slovenská skialpinistická asociácia
Setkání cestovatelů
Inpraise
Julbo
Expedition.sk
Pivovar, restaurace, penzion ČERNÝ OREL Kroměříž

Skialp průvodce

Moje kopce na SP

Informace

Všechny aktivity z článků na tomto webu mohou být nebezpečné. Autor článků nenese odpovědnost za případné škody či zranění, které si způsobí čtenáři svou nezkušeností a podceněním nebezpečí při případném využití informací zde obsažených.
Popisované aktivity, prezentace, průvodce a články vznikly za podpory OS Společnost MEDICI a 155. horolezeckého oddílu Vsetín. Spolupracujím webem je MountainSki.cz
© 2000-2011 Jan Pala

 

RSS / Atom

Co se chystá

Důležité

Delší výlety

Reklama

Ke stažení

Počty článků

Poslední komentáře

palic (Přechod národním parkem Jotunheimen - výstup na Galdhopiggen)
Tom (Přechod národním parkem Jotunheimen - výstup na Galdhopiggen)
Pepa (Recenze knihy s nějvětším počtem chyb - Žáby v mlíku)
palic (Skialpinistický průvodce Slovenija Turnosmučarski vodnik)
Michal Májsky (Skialpinistický průvodce Slovenija Turnosmučarski vodnik)
palic (Spaní a bivaky při přechodu nejvyššího rumunského pohoří Fagaraš)
palic (Skialpinistické zahájení sezony v Beskydech, Lysá hora (1323 m) a Smrk (1276 m))
Vilem (Skialpinistické zahájení sezony v Beskydech, Lysá hora (1323 m) a Smrk (1276 m))
Petra Nováková (Spaní a bivaky při přechodu nejvyššího rumunského pohoří Fagaraš)
palic (Recenze knihy s nějvětším počtem chyb - Žáby v mlíku)

Poslední odkazy

Paličův zanedbatelný sněhoblog je věnován různým taškařicím na sněhu a ledu, převážně potom skialpinismu. Ze skialpu to kromě výletů a pozvánek na výlety, bude něco málo k vybavení, lavinám, lavinové prevenci, a vůbec. Mimo to jsou tady občasné obecné postřehy, fotografie a fototipy. Něco málo se také najde k webdesignu, referencím, otištěným článkům, výstavám fotografií... Pachatelem je Jan Pala alias palič.

První zkušenosti s novým vázáním Diamir Eagle získány na Kamčatce

7. červenec 2009, 21:57 Kategorie: Skialpinismus | Kamcatka

Na výlet Skialpinistická Kamčatka 2009 – přehled výsledků a ohlasů jsem měl nové lyže Movement IkiNové lyže Movement na sezonu 2009–2010 s namontovaným novým vázáním na rok 2009–2010 Nové vázání Fritschi Diamir Eagle. Vázání doznalo výrazných změn a změněny jsou také stoupací železa na něj – Použití stoupacích želez na novém vázání Diamir Eagle při výletu na Kamčatku. Tady budou rozebrány praktické zkušeností s vázánímí Diamir Eagle.

image
Diamir Eagle pod Viljučinskim

Podmínky použití:

 • 12 dní pohybu na lyžích na poloostrově Kamčatka v různých podmínkách
 • výstupy na vrcholy s převýšením až 2000 výškových metrů (část výstupu lyže na batohu), pohyb po rovině (např. k Tichému oceánu, k sopce Avačinskaja)
 • sklony svahů různé od rovinatého terénu až po více než 45 stupňů
 • podklas s výjimkou prašanu všechny druhy sněhu a ledu

image
Diamir Eagle – rozsah pohybu vázání při chůzi

Mé dosavadní zkušenosti s vázáními firmy Fritschi byly podrobně osobní s jejich prvním vázáním Fritschi FT88 (na půjčovacích lyžích mám toto vázání dodnes), a dále s vázáními Fritschi Diamir Titanal I. a verzemi II. a III. Zkušenosti s použitím a možnou likvidací vázání Fritschi Diamir Titanal I. byly mimo jiné popsány ve dvou článcích: Jak se lámou vázání a lyže na skialpinismus a Jak se lámou vázání a lyže na skialpinismus – část druhá.

image
Nastavení vypínacích sil špičky vázání Diamir Eagle

Dosavadní modely z posledních let Diamir Explore, Diamir Experience a hlavně Diamir Freeride Plus se vyznačují velkou pevností, robustností, vysokou spolehlivostí a bezpečností. Na rozdíl od prvních dvou verzí Diamir Titanal I. a II., u nichž někdy docházelo k přepínání ze sjezdu na výstup během jízd dolů kopcem, občasnému ohýbání nosníku nebo rozlomení špičky vázání při neobvyklém zatížení (jízda telemarkem, na nějž není toto vázání určeno), byly Explore, Experience a Freeride Plus bezchybné.

image
Diamir Eagle má oproti předchozím modelům Diamiru posunutou osu otáčení pod špičku boty

Na velmi vzdálený první pohled se Diamir Eagle liší od předchozích modelů akorát barevnou kombinací s velkým podílem zelené. Při bližším prozkoumání jsou rozdíly oproti předchozím vázáním vyrazné až velmi významné. Například:

 • posun osy otáčení vázání při chůzi o více než dva centimetry dozadu, takže se vázání při stoupání teď otáčí pod špičkou boty jako například u Dynafitu
 • zvětšená rozteč šroubů upevňujících špičku vázání k lyží, jedinou nevýhodou je nemožnost použití staré šablony při montáži vázání na lyži
 • pohyblivá podložka pod špičkou skeletu pro vypínání vázání při pádu
 • nové stoupací železa na vázání Diamir Eagle – Použití stoupacích želez na novém vázání Diamir Eagle při výletu na Kamčatku

image
Diamir Eagle při použití stoupacích želez na středním stupni podpatku

V posledních deseti letech jsem používal převážně vázání Dynafit TLT, jen částečně vázání Silvretta, Diamir a Emery, a proto jsem byl hodně zvědavý na nový Diamir Eagle. Po otevření krabice s vázáním vypadly jako první podpatěnky, které jsou stejné jako u předchozích modelů vázání v duchu hesla „co je vyzkoušené a výborně funguje, není třeba měnit“. Hlavní změny jsou tak na pohyblivé části vázání, kdy došlo k posunu osy otáčení pod špičku boty a ke změně vychylovací podložky. Rozdílné jsou také rozteče montážních šroubů, které jsou výrazně větší oproti všem předchozím modelům. Dále se pod špičku vázání montuje kovová podložka, na níž dosedá špička při rychlé chůzi a větším vychýlení vázání nebo při pokusech o telemarkový oblouk s volnou patou.

Po montáži vázání jsem nastavil vypínací síly na DIN okolo 8, přeci jenom, možnosti Marker Duke s DIN 16 nepotřebuji. První stoupnutí na lyže Movement Iki s vázáním Diamir Eagle bylo při relaxačním výletu k Tichému oceánu, kdy jsme šlapali a bruslili pár kilometrů k Tichému oceánu. Rozdíl oproti Dynafit TLT jsem nepoznal, možná také kvůli časovému posunu 11 hodin, kdy jsme hned po příletu na Kamčatku vyrazili na lyže. Chůze i bruslení neměly chybu a ukázalo se, že to nebyla výjimka, v dalších dnech to bylo stejné, resp. čím dál tím lepší.

Jak na zmrzlém, tak na změknutém podkladu se po rovině, do mírného i prudkého kopce, natožpak v traverzech, se pohybovalo a stoupalo na Diamir Eagle úplně lehce a srovnatelně s Dynafit TLT. Jediným rozdílem oproti Techu bylo částečné „klapání“ vázání při došlápnutí na nejnižší stupně podpatku. Jak správně poznamenal Matúš: „Chcelo by to dajaký gumový bazmek na styčné plochy, aby bolo viadzanie tichšie“.

Přepínání vázání z chůze na sjezd a naopak, stejně jako změna výšky podpatků, je lehké s použitím hole nebo rukou podle výběru uživatele. Toto důkladně prověřené řešení z předchozích modelů zůstalo bezezbytků zachováno.

Závěr:

Po dvanáctidenním použití na Kamčatce při snaze najít chyba na Diamir Eagle je nutné řict, že žádné chyby se nepodařilo najít, vázání funguje pro výstup i sjezd dokonale, ovládání je velmi ergonomické. Chůze, výstup a následný sjezd s Diamir Eagle je po všech stránkách velmi příjemný. Pro standardní skialpinistické vázání je pro mě Diamir Eagle jednoznačnou jedničkou neporovnatelnou se současnou Silvrettou, Naxem, nebo Markerem. Eagle je o třídu výše. Jedinou alternativou v extra lehkých vázáních je Dynafit TLT nebo některé z nově se objevujících klonů.

Přidej komentář
Jméno
Email
http://
Zpráva
  Formát Texy

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci, dodržujte následující pravidla:

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Povinné položky formuláře jsou Jméno, Email a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]