Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /DISK2/WWW/ho-vsetin.com/palic/textpattern/lib/txplib_db.php on line 14 Paličův zanedbatelný sněhoblog: Prvosjezdy na skialpech, telemarcích, snowboardu, osmitisícovky a jiné kopce
Go to content Go to navigation Go to search
Paličův zanedbatelný sněhoblog | Jejda jejda, to jsem ale mrzutý... že zatím nepadá sníh

Spolupráce

Tilak
Naboso o.s.
Dynafit Snow Leopard
Kama
Logo Movement skis
<Jerky logo
logo Coll-Tex
Outdoor Guide
Quill Outdoor
CK Alpina
Horolezecká abeceda
Slovenská skialpinistická asociácia
Setkání cestovatelů
Inpraise
Julbo
Expedition.sk
Pivovar, restaurace, penzion ČERNÝ OREL Kroměříž

Skialp průvodce

Moje kopce na SP

Informace

Všechny aktivity z článků na tomto webu mohou být nebezpečné. Autor článků nenese odpovědnost za případné škody či zranění, které si způsobí čtenáři svou nezkušeností a podceněním nebezpečí při případném využití informací zde obsažených.
Popisované aktivity, prezentace, průvodce a články vznikly za podpory OS Společnost MEDICI a 155. horolezeckého oddílu Vsetín. Spolupracujím webem je MountainSki.cz
© 2000-2011 Jan Pala

 

RSS / Atom

Co se chystá

Důležité

Delší výlety

Reklama

Ke stažení

Počty článků

Poslední komentáře

palic (Přechod národním parkem Jotunheimen - výstup na Galdhopiggen)
Tom (Přechod národním parkem Jotunheimen - výstup na Galdhopiggen)
Pepa (Recenze knihy s nějvětším počtem chyb - Žáby v mlíku)
palic (Skialpinistický průvodce Slovenija Turnosmučarski vodnik)
Michal Májsky (Skialpinistický průvodce Slovenija Turnosmučarski vodnik)
palic (Spaní a bivaky při přechodu nejvyššího rumunského pohoří Fagaraš)
palic (Skialpinistické zahájení sezony v Beskydech, Lysá hora (1323 m) a Smrk (1276 m))
Vilem (Skialpinistické zahájení sezony v Beskydech, Lysá hora (1323 m) a Smrk (1276 m))
Petra Nováková (Spaní a bivaky při přechodu nejvyššího rumunského pohoří Fagaraš)
palic (Recenze knihy s nějvětším počtem chyb - Žáby v mlíku)

Poslední odkazy

Paličův zanedbatelný sněhoblog je věnován různým taškařicím na sněhu a ledu, převážně potom skialpinismu. Ze skialpu to kromě výletů a pozvánek na výlety, bude něco málo k vybavení, lavinám, lavinové prevenci, a vůbec. Mimo to jsou tady občasné obecné postřehy, fotografie a fototipy. Něco málo se také najde k webdesignu, referencím, otištěným článkům, výstavám fotografií... Pachatelem je Jan Pala alias palič.

Prvosjezdy na skialpech, telemarcích, snowboardu, osmitisícovky a jiné kopce

6. duben 2006, 21:58 Kategorie: Skialpinismus | Hory

S různými prvosjezdy se v posledním letech doslova roztrhnul pytel. Malý podíl na tom má i naše grupa ze 155. horolezeckého oddílu Vsetín, když jsou naše asijské výlety zaměřeny pokud možno na české prvosjezdy různých kopců. Co se na skialpové prvovýstupy a prvosjezdy podívat trochu podrobněji?

Prvotním nakopnutím k rozebírání prvosjezdů byla velmi podnětná diskuze na www.telemarktip­s.com, která začala v roce 2004: Tele first descents, do they matter?. Výborně to na svém blogu wildsnow.com okomentoval v listopadu 2005 Lou Dawson Backcountry Skiing First Descents — Censorship?.

Jenom shrnutí, důkladně se probíralo, zda a jakou váhu a hodnotu mají prvosjezdy na různých typech „nářadí“, v tomto případě skialpinistických lyžích, telemarkových lyžích, snowboardu, a splitboardu. Byla opominuta velmi důležitá skupina prvosjezdařů na bobech, saních, skibobech a igelitových pytlích.

Může za to výborná telemarkistka Kasha Rigby, o níž bylo uvedeno, že jako první žena sjela telemarkem osmitisícovku – skialpinisty oblíbenou 8201 metrů vysokou Cho Oyu. A někde se objevilo, že byla první ženou na osmičce… nebyla to ani ona, ani její předchůdkyně Laura Bakos, ale s největší pravděpodobností Francouzka Véronique Périllat, která v roce 1988 sjela na monoski (!) téměř z vrcholu Cho Oyu.

Tady je malý přehled osmičkových žen:
1. Véronique Périllat, F, 12. září 1988 na monoski (!!!) sjela z výšky 8150 m klasickou cestou z Cho Oyu
2. Laura Bakos, USA, 24. září 2000, dvoudenní sjezd z Cho Oyu na lyžích – skialpových Rozhovor s Laurou Bakos
3. Kasha Rigby, USA, září 2005, Cho Oyu, telemarkový ženský prvosjezd z Cho Oyu

Každá z nich je vynikající lyžařka, avšak výkon Véronique Périllat je už mimo oblast mého chápání. Na monoski jsem nikdy nejel, ale subjektivně je to nejnáročnější lyžařská disciplína. Výlety telemarkistky Kashi byly také motivací pro některé naše výlety – jednoznačně pro výjezdy na Kamčatku v letech 2002, 2003, a doufejme, že i v blízké budoucnosti. Také však pro uvažování o skialpu na Altaji, Mongolsku, a jiných zajímavých zemích.

Nejsem nakloněn feministkám, a jsem pro uvádění všech ženských prvosjezdů z vysokých i nízkých kopců, lehkými i těžkými cestami. Nejenom u žen, ale i u mužů :-) Jiná situace je se sjezdy ve známých a provařených oblastech, kdy si někteří mohou hypoteticky nárokovat prvosjezd třeba v červených botkách Scarpa, třeba bez hůlek, apod. Hodnota takových výkonů je samozřejmě hodně pofidérní.

Při našich výletech byla a je většina sjezdů proklamována jako české, resp. česko-slovenské prvosjezdy. Jistou výjimkou byla v roce 2001 severní stěna Piku Lenina, kde byl spáchán prvovýstup levou částí severní stěny, a česko-slovenský prvosjezd tamtéž. Toto podivné dělení pramení z toho, že severní stěnou před rokem 2001 už sjelo přibližně deset lidí, ale žádný z nich tudy nestoupal nahoru (do 5600 m se šlo na skialpech). Bez pochybností je, že Alice Korbová byla jako první skialpinistka severní stěnou nahoře, a jako druhá dole. Před ní sjela nějakým směrem dolů běloruská lyžařka se svým kolegou.

Předchozí výlety na Pik Lenina v letech 1999 a 2000 byly uváděny jako české prvosjezdy z Piku Razdělnaja různými cestami. Předtím na konci osmdesátých let tady s lyžemi působili Ivan Urbanovič ml. se svým kolegou, kteří „spáchali“ traverz hřebene Piku Lenina.

V roce 2002 jsme byli na Kamčatce a jako české prvosjezdy si zapsali šest sopek včetně nejvyšší Ključevské (4750 m). O rok později opět Kamčatka a něco dalšího. Parádním byl rok 2004, kdy se na skialpech vystoupilo na Damavánd (5671 m) a následně sjelo. K tomu se přihodilo pár čtyřtisícovek. V loňském roce při našem výletu do Kyrgyzstánu se díky velké nemocnosti podařil světový (tedy nejenom český) prvosjezd z kopce kolem pěti tisíc metrů vysokého – pracovní název Pik MC. Na toto se ozval na www.summitpos­t.org člověk původem z Tádžikistánu, nyní žijící v Londýně, který tvrdil, že všechny kopce v této oblasti už byly slezeny v době SSSR sovětskými komandami. Bohužel nebyl schopen k tomu uvést jakékoliv hodnověrné údaje a nakonec své komentáře vymazal. Co tvrdil na sto procent, že s lyžemi tam nikdo nebyl.

Tak, a co s tím? Proč prvosjezdy, proč neuvést jenom poflakování se na lyžích z kopce dolů? Třeba proto, že většina těchto míst je ve střední Evropě z hlediska lyžování naprosto neznámá, a na slovo prvosjezd se slyší lépe. Cílem je popularizace skialpu, snowboardu, apod. v oblasti Asie pro lidi v České republice a na Slovensku. Například na Kamčatku jezdí v letních měsících cestovní kanceláře s davy turistů, ale kolik lidí tam bylo na lyžích? Téměř nikdo, a přitom Kamčatka nabízí fantastické možnosti na sjezdové lyžování, běžecké lyžování, snowboarding, heliskiing, a vůbec na všechno co si můžete vymyslet a představit.

Stejně se dá mluvit o Íránu, Kyrgyzstánu s výjimkou sedmitisícovek, a mnoha a mnoha dalších oblastech na celém světě. V těchto vzdálených končinách mnohdy ani neznají lyže, takže možnosti prvovýstupů a prvosjezdů jsou neomezené. Odlehlost hor v těchto zemích zajišťuje, že tam pojede jenom málo lidí, a že se nikdy nestanou tak rozježděnými, jako je to v některých velepopulárních evropských oblastech.

Proto jsem plně za to, aby se prvosjezdy světové a národní, mužské a ženské, z těchto míst uváděly. Je to dobrá motivace, aby tam jel někdo další zjistit, že se tam dá výborně zajezdit, během dvou týdnu nebo měsíce tam nepotká ani člověka, a že nemusí skialpovat jenom v okolí Rudolfshütte (z nějakého neznámého důvodu zdaleka nejpopulárnější alpská chata v rámci ČHS a obecného povědomí v ČR).

Co slyšel Lou Dawson (v uvozovkách) a jak na to reagoval (v závorkách), volně přeloženo podle Backcountry Skiing First Descents — Censorship?.

“Telemarkové lyžování je mnohem zábavnější než s pevnou patou” (Se stejnou logikou: řídit Ford je mnohem zábavnější než řídit Chevrolet, proto je řízení Fordu velmi důležitou událostí. To je pravda o jeepech, ale ne o Fordech, nebo telemarku, nebo Subaru například.)

“Telemark je legrace” (Okaaaay….opakujte to po mě, když lyžujete s volnou patou nebo pevnou patou dolů z osmitisícovky, nemáte kyslík: je to legrace, je to legrace, je to legrace…)

“Telemark je nejzábavnější legrace, kterou můžete mít, když jste oblečení” (fotografické akty Kashy Rigby pózující s lyžemi přivedou mnoho chlapíků mezi telemarkery na zcela odlišné myšlenky.)

“Telemark je stejně jednoduchý jako klasický skialp” (Možná, pokud Vaše výbava váží tunu, nemůžete s ní jezdit moc účinně, ale ještě Vám nebylo třicet takže jste dostatečně silní na to, aby jste nepoznali rozdíl.)

“Telemark je těžší, takže se musí uvádět jako první” (Podobně to platí s helmou přes Vaši tvář.)

“Telemark je sport, který by měl být uvažován odděleně od lyžování s pevnou patou” (Yep, stejně jako házení balonů v kleci.)

“Telemark je cool” (Stejně tak je Bode Miller.)

“Pevnopatoví lyžaři vypadají jako kdyby měli chodidla v cementu” (Viz výše.)

“Telemark má duši (Sorry, Muddy Waters má duši, lyžování má duši, ale říci, že jeden jistý oblouk má větší duši než jiný? To se zdá být příliš. Nakonec, Norheim vymyslel také paralelní oblouk.)

“Živí mne telemark” (Peníze mluví!)

“Telemark mi pomáhá potkat kuřátka” (Kasha? Jinak, buď zticha.)

“Free your heel, free your mind” (Mysl v 8,000 metrech? Hey, podívej se do mého báglu, jsou tam modlitební vlaječky nebo moje bunda? Hey, je to moje pravé chodidlo, nebo levé — zatracené telemarkové vázání?! Podej mi kyslíkovou masku!)

“Je to všechno lyžování” (K tomu nemám žádný argument.)

Prvosjezdy uvádět, ale jenom významné. Například Iva Filová a její ženský prvosjezd Pallaviciniho kuloárem z Grossglockneru v Rakousku. A co si o tom myslíte vy?

 1. Hledám kamarády a kamarádky kteří vyzkoušeli jízdu na monoski/ ne
  postižení ale jízda na jedné širší lyži/ . Vyzkoušel jsem tento
  lyžařský sport a nemá to chybu. Normální lyže jsou nuda. Jestli jezdíte
  na monoski a chcete si vyměnit zkušenosti tak mi napište, jestli to teprve
  chcete vyzkoušet tak mi napište taky rád Vám poradím David České
  Budějovice


  David Vilímek    13. květen 2006, 21:06    #
Přidej komentář
Jméno
Email
http://
Zpráva
  Formát Texy

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci, dodržujte následující pravidla:

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Povinné položky formuláře jsou Jméno, Email a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]