Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /DISK2/WWW/ho-vsetin.com/palic/textpattern/lib/txplib_db.php on line 14 Paličův zanedbatelný sněhoblog: Prvosjezdy z osmitisícovek na lyžích a jiných prknech
Go to content Go to navigation Go to search
Paličův zanedbatelný sněhoblog | Jejda jejda, to jsem ale mrzutý... že zatím nepadá sníh

Spolupráce

Tilak
Naboso o.s.
Dynafit Snow Leopard
Kama
Logo Movement skis
<Jerky logo
logo Coll-Tex
Outdoor Guide
Quill Outdoor
CK Alpina
Horolezecká abeceda
Slovenská skialpinistická asociácia
Setkání cestovatelů
Inpraise
Julbo
Expedition.sk
Pivovar, restaurace, penzion ČERNÝ OREL Kroměříž

Skialp průvodce

Moje kopce na SP

Informace

Všechny aktivity z článků na tomto webu mohou být nebezpečné. Autor článků nenese odpovědnost za případné škody či zranění, které si způsobí čtenáři svou nezkušeností a podceněním nebezpečí při případném využití informací zde obsažených.
Popisované aktivity, prezentace, průvodce a články vznikly za podpory OS Společnost MEDICI a 155. horolezeckého oddílu Vsetín. Spolupracujím webem je MountainSki.cz
© 2000-2011 Jan Pala

 

RSS / Atom

Co se chystá

Důležité

Delší výlety

Reklama

Ke stažení

Počty článků

Poslední komentáře

palic (Přechod národním parkem Jotunheimen - výstup na Galdhopiggen)
Tom (Přechod národním parkem Jotunheimen - výstup na Galdhopiggen)
Pepa (Recenze knihy s nějvětším počtem chyb - Žáby v mlíku)
palic (Skialpinistický průvodce Slovenija Turnosmučarski vodnik)
Michal Májsky (Skialpinistický průvodce Slovenija Turnosmučarski vodnik)
palic (Spaní a bivaky při přechodu nejvyššího rumunského pohoří Fagaraš)
palic (Skialpinistické zahájení sezony v Beskydech, Lysá hora (1323 m) a Smrk (1276 m))
Vilem (Skialpinistické zahájení sezony v Beskydech, Lysá hora (1323 m) a Smrk (1276 m))
Petra Nováková (Spaní a bivaky při přechodu nejvyššího rumunského pohoří Fagaraš)
palic (Recenze knihy s nějvětším počtem chyb - Žáby v mlíku)

Poslední odkazy

Paličův zanedbatelný sněhoblog je věnován různým taškařicím na sněhu a ledu, převážně potom skialpinismu. Ze skialpu to kromě výletů a pozvánek na výlety, bude něco málo k vybavení, lavinám, lavinové prevenci, a vůbec. Mimo to jsou tady občasné obecné postřehy, fotografie a fototipy. Něco málo se také najde k webdesignu, referencím, otištěným článkům, výstavám fotografií... Pachatelem je Jan Pala alias palič.

Prvosjezdy z osmitisícovek na lyžích a jiných prknech

2. listopad 2008, 12:33 Kategorie: Skialpinismus | Historie

V dubnu 2006 jsem tady na webu uvedl článek Prvosjezdy na skialpech, telemarcích, snowboardu, osmitisícovky a jiné kopce a tento týden jsem dostal odkaz na český web výrobce lyží ELAN. Nedalo mi to a náhlédnul jsem na Mezinárodní tým, v němž je Davo Karničar.

image
Prezentace Davo Karničara na webu výrobce lyží Elan

Na webu (mimochodem – šílený FLASH web) výrobce lyží ELAN je v části „Lidé – Mezinárodní tým“ uveden Davo Karničar, u něhož se píše:
„Davo zdolal nejobtížnější slovinské vrcholy a také Matterhorn a Eiger. Kromě nejvyšších vrcholů všech kontinentů zdolal rovněž Annapurnu (8091 m). Se svým bratrem Drejcem se zapsal do historie horolezectví, když sjel jako první na lyžích z osmitisícového vrcholu.“
Kromě pozoruhodně přesných informací – názvy známých evropských vrcholů bez uvedení výstupové cesty, stojí za povšimnutí rovněž věta:
Se svým bratrem Drejcem se zapsal do historie horolezectví, když sjel jako první na lyžích z osmitisícového vrcholu.
aniž by bylo známo, kdy se tak mělo stát a o jaký vrchol se jedná. Asi každý, pokud by byl opravdu prvním sjezdařem z osmitisícovky by se tím chlubil, všude by byla spousta fotek a na internetu veškeré detaily.

V článku u Lou Dawsona More 8000 Meter Backcountry Skiing Thoughts není o Davovi ani Drejcovi jako o prvosjezdařích ani zmínka, naopak jako první jsou uvedeni pravděpodobní sjezdaři z SV svahů Manaslu v roce 1981 Josef Millenger a Peter Wrogotter. Určite potom byl dříve Sylvain Saudan na Hidden Peaku (8068 m) v roce 1982.

image
První sjezd z osmitisícovky Davo Karničarem? Budoucí sjezd v listopadu / prosinci z Mt. Winston (5140 m) v Antarktidě?

Davo je také prvním, kdo na lyžích sjel z nejvyšších vrcholů všech kontinentů, přičemž sjezd z takového Mt. Kilimanjaro (5.894 m v Africe) vzhledem ke své délce postrádá smysl. Více podrobností k této několikaleté akci je na: The 7 summits project has reached its conclusion a A brief conclusion at the end of skiing down the highest peaks of the seven continents

O sjezdy z osmitisícovek se snaží řada různě zkušených borců, u většiny z nich se to nepodaří, musejí skončit předčasně a vrátit se dolů, nebo z důvodu tragické nehody zahynou. Jedním z nich byl letos vynikající francouzský extrémní lyžař Jean Noel Urban, který 18. června 2008 zahynul po pádu do trhliny při skialpinistickém výletu na Gasherbrumu 1., kdy chtěl se svým kolegou sjet Japonský kuloár na SZ straně.

Víte-li někdo nějaké podrobnisti o sjezdech na lyžích nebo snowboardu z osmitisícovek, dejte mi vědět. V tomto článku a v tom minulém z roku 2006 je uvedeno pouze minimum informací.

Přidej komentář
Jméno
Email
http://
Zpráva
  Formát Texy

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci, dodržujte následující pravidla:

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Povinné položky formuláře jsou Jméno, Email a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]