Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /DISK2/WWW/ho-vsetin.com/palic/textpattern/lib/txplib_db.php on line 14 Paličův zanedbatelný sněhoblog: Skialp průvodce - Babky (1566 m)
Go to content Go to navigation Go to search
Paličův zanedbatelný sněhoblog | Jejda jejda, to jsem ale mrzutý... že zatím nepadá sníh

Spolupráce

Tilak
Naboso o.s.
Dynafit Snow Leopard
Kama
Logo Movement skis
<Jerky logo
logo Coll-Tex
Outdoor Guide
Quill Outdoor
CK Alpina
Horolezecká abeceda
Slovenská skialpinistická asociácia
Setkání cestovatelů
Inpraise
Julbo
Expedition.sk
Pivovar, restaurace, penzion ČERNÝ OREL Kroměříž

Skialp průvodce

Moje kopce na SP

Informace

Všechny aktivity z článků na tomto webu mohou být nebezpečné. Autor článků nenese odpovědnost za případné škody či zranění, které si způsobí čtenáři svou nezkušeností a podceněním nebezpečí při případném využití informací zde obsažených.
Popisované aktivity, prezentace, průvodce a články vznikly za podpory OS Společnost MEDICI a 155. horolezeckého oddílu Vsetín. Spolupracujím webem je MountainSki.cz
© 2000-2011 Jan Pala

 

RSS / Atom

Co se chystá

Důležité

Delší výlety

Reklama

Ke stažení

Počty článků

Poslední komentáře

palic (Přechod národním parkem Jotunheimen - výstup na Galdhopiggen)
Tom (Přechod národním parkem Jotunheimen - výstup na Galdhopiggen)
Pepa (Recenze knihy s nějvětším počtem chyb - Žáby v mlíku)
palic (Skialpinistický průvodce Slovenija Turnosmučarski vodnik)
Michal Májsky (Skialpinistický průvodce Slovenija Turnosmučarski vodnik)
palic (Spaní a bivaky při přechodu nejvyššího rumunského pohoří Fagaraš)
palic (Skialpinistické zahájení sezony v Beskydech, Lysá hora (1323 m) a Smrk (1276 m))
Vilem (Skialpinistické zahájení sezony v Beskydech, Lysá hora (1323 m) a Smrk (1276 m))
Petra Nováková (Spaní a bivaky při přechodu nejvyššího rumunského pohoří Fagaraš)
palic (Recenze knihy s nějvětším počtem chyb - Žáby v mlíku)

Poslední odkazy

Paličův zanedbatelný sněhoblog je věnován různým taškařicím na sněhu a ledu, převážně potom skialpinismu. Ze skialpu to kromě výletů a pozvánek na výlety, bude něco málo k vybavení, lavinám, lavinové prevenci, a vůbec. Mimo to jsou tady občasné obecné postřehy, fotografie a fototipy. Něco málo se také najde k webdesignu, referencím, otištěným článkům, výstavám fotografií... Pachatelem je Jan Pala alias palič.

Skialp průvodce - Babky (1566 m)

25. říjen 2005, 18:25 Kategorie: Skialp-pruvodce | Tisk

Západní Tatry patří na Slovensku k nejvyhlášenějším skialpinistickým pohořím a v nedávné době tam došlo k vymezení několika oblastí, kde je oficiálně povolena jízda na lyžích mimo vyznačené sjezdové areály s lyžařskými vleky. Takto byla v atlasu Tatry v měřítku 1:25 000 (rok vydání 2000), jenž zahrnuje část Západních Tater, Vysokých Tater a Nízkých Tater, vyznačena oblast východních svahů mezi vrcholem Babky (1566 m) a sedlem Predúvratie (1585 m) nacházející se nad Jaloveckou dolinou.

image
Vrchol Babky při pohledu z hlavního hřebene.

Tento článek vyšel kdysi dávno ve SKI magazínu

Pohoří Zeně
Západní Tatry SK – Liptov
Převýšení výstupu Převýšení sjezdu
786 (Predúvratie 805) 786 (Predúvratie 805)
Obtížnost výstupu Obtížnost sjezdu
I-II I-II
Orientace sjezdu Doplnění orientace
JV
Doba výstupu Roční období
2 h prosinec-duben
Snowboard/sněž­nice Splitboard
ano ano

Travnaté svahy se sklánějí do doliny nepříliš prudce, v nižší partii jsou vylepšeny o řídký lesík, jenž dále přechází v hustý tatranský smrkový porost. Nejedná se proto o lavinový terén a toto místo je tak vhodné k tréninku začátečníků k jízdě volným terénem za proměnlivých sněhových podmínek, nácviku obtížné jízdy mezi stromy, práci s lavinovým přístrojem, apod. Do oblasti se lze snadno dostat jak s využitím vlastního auta, tak s pomocí vlaku a autobusu. V případě auta je možné jej zanechat v obci Jalovec a dále pokračovat podle stavu sněhu pěšky nebo na lyžích. Libovolným rychlíkem směřujícím z České republiky do Košic se dostaneme do Liptovského Mikuláše, kde jsou autobusové a vlakové nádraží hned vedle sebe. Autobusy odtud odjíždí jak do Jalovce, tak do Žiarské doliny. Cena je přibližně 14 Sk, k nimž se připočítají 4 Sk za lyže a další čtyři za batoh.

image
Přechod přes potok v dolině po bezchybném mostu.

Při delší variantě přes ústí Žiarské doliny první hodinu jedeme po rovině červeně značenou tatranskou magistrálou pod rozložitým úpatím Široké (1890 m). V ústí Jalovecké doliny je nutné překonat dva mostky, z nichž kratšímu prvnímu chybějí mnohá prkna, zatímco druhý je zkonstruován ze tří dlouhých tenkých klád různé pružnosti., jež nejsou vzájemně spojeny. Na klouzavém sněhu je jeho přechod jak ve skeletech, tak v pohorkách dost zajímavý. Na rozcestníku se žlutou značkou jdoucí do Jalovecké doliny pokračujeme vlevo, abychom po chvíli přišli k dalšímu rozcestníku se zelenou značkou. K němu zdola přichází již zmiňovaná žlutá značka, po níž je možné se sem dostat při druhé variantě příchodu z nedalekého Jalovce.

image
Další most – dvě klády.

Od tohoto místa začíná samotný výstup na Babky, jenž vede po dlouhou dobu po místní zpevněné lesní silnici. V případě návštěvy v druhé polovině dubna bude nutné počáteční úsek absolvovat pěšky. Celkem rychle nabíráme výškové metry, přičemž z jihu a západu traverzujeme kolem výstupku Sokol (1316 m) na jižním hřebenu Mnícha. Ve výšce kolem 1250 metrů se u dalšího rozcestníku odděluje modrá značka, která vymezenou skialpinistickou oblast ohraničuje zdola a hřebenu dosahuje v sedle Predúvratie. Pokračujeme dále původní zelenou značku a řídnoucím lesem stoupáme prudce vzhůru. Postupně les zcela mizí a otevírá se pohled na severně se zvyšující hřeben Babky – sedlo Predúvratie – Sivý vrch. Tím jsme se dostali do samotného skialpinistického areálu Babky, kde volba jednotlivých různě dlouhých sjezdů závisí jen na našem výběru.

image
Ve skialpinistickém areálu Babky.

Celkem mírný sklon většiny možných sjezdů je ideální pro začínající skialpinisty s dosud nevelkými zkušenostmi s lyžováním v neupraveném terénu. Babky jsou také ideální pro nácvik vyhledávání pomocí lavinových přístrojů, případně kooperaci při sjezdu dvojic a trojic na laně. Oblast je mnohem méně populárnější než Žiarská dolina, takže nemusíte mít obavy, že by se někdo pozastavoval nad tím, co za neobvyklé věci v tak relativně lehkém terénu provádíte.

Nejjednodušší a nejrychlejší možností návratu do výchozího bodu, jímž je rozcestník na začátku Jalovecké doliny, je využití výstupové trasy ke sjezdu. Zajímavější je ovšem sjezd lesem do Jalovecké doliny kotlem některého z potoků. V tomto případě se jedná o náročný sjezd vylepšený o průjezd kolem různě velkých skalek. V samotné dolině pokračujeme do výchozího bodu po břehu Jaloveckého potoka.

Nástupní místo
ústí Žiarské doliny

Mapy
Atlas Tatry 1:25 000 VKÚ Harmanec
Západné Tatry Podbanské-Zverovka v měřítku 1:25 000 , mapa č. 3 VKÚ Harmanec

Průvodce
Turistický sprievodca ČSSR č. 7 Západné Tatry

Ubytování
Žiar, Jalovec, Liptovský Mikuláš

Upozornění
Oblast je jedním ze dvou skialpinistických areálu v Západních Tatrách.

Další informace
Roháče – oficiální stránky obce Zuberec

Přidej komentář
Jméno
Email
http://
Zpráva
  Formát Texy

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci, dodržujte následující pravidla:

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Povinné položky formuláře jsou Jméno, Email a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]