Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /DISK2/WWW/ho-vsetin.com/palic/textpattern/lib/txplib_db.php on line 14 Paličův zanedbatelný sněhoblog: Skialp průvodce - Damavánd (5671 m)
Go to content Go to navigation Go to search
Paličův zanedbatelný sněhoblog | Jejda jejda, to jsem ale mrzutý... že zatím nepadá sníh

Spolupráce

Tilak
Naboso o.s.
Dynafit Snow Leopard
Kama
Logo Movement skis
<Jerky logo
logo Coll-Tex
Outdoor Guide
Quill Outdoor
CK Alpina
Horolezecká abeceda
Slovenská skialpinistická asociácia
Setkání cestovatelů
Inpraise
Julbo
Expedition.sk
Pivovar, restaurace, penzion ČERNÝ OREL Kroměříž

Skialp průvodce

Moje kopce na SP

Informace

Všechny aktivity z článků na tomto webu mohou být nebezpečné. Autor článků nenese odpovědnost za případné škody či zranění, které si způsobí čtenáři svou nezkušeností a podceněním nebezpečí při případném využití informací zde obsažených.
Popisované aktivity, prezentace, průvodce a články vznikly za podpory OS Společnost MEDICI a 155. horolezeckého oddílu Vsetín. Spolupracujím webem je MountainSki.cz
© 2000-2011 Jan Pala

 

RSS / Atom

Co se chystá

Důležité

Delší výlety

Reklama

Ke stažení

Počty článků

Poslední komentáře

palic (Přechod národním parkem Jotunheimen - výstup na Galdhopiggen)
Tom (Přechod národním parkem Jotunheimen - výstup na Galdhopiggen)
Pepa (Recenze knihy s nějvětším počtem chyb - Žáby v mlíku)
palic (Skialpinistický průvodce Slovenija Turnosmučarski vodnik)
Michal Májsky (Skialpinistický průvodce Slovenija Turnosmučarski vodnik)
palic (Spaní a bivaky při přechodu nejvyššího rumunského pohoří Fagaraš)
palic (Skialpinistické zahájení sezony v Beskydech, Lysá hora (1323 m) a Smrk (1276 m))
Vilem (Skialpinistické zahájení sezony v Beskydech, Lysá hora (1323 m) a Smrk (1276 m))
Petra Nováková (Spaní a bivaky při přechodu nejvyššího rumunského pohoří Fagaraš)
palic (Recenze knihy s nějvětším počtem chyb - Žáby v mlíku)

Poslední odkazy

Paličův zanedbatelný sněhoblog je věnován různým taškařicím na sněhu a ledu, převážně potom skialpinismu. Ze skialpu to kromě výletů a pozvánek na výlety, bude něco málo k vybavení, lavinám, lavinové prevenci, a vůbec. Mimo to jsou tady občasné obecné postřehy, fotografie a fototipy. Něco málo se také najde k webdesignu, referencím, otištěným článkům, výstavám fotografií... Pachatelem je Jan Pala alias palič.

Skialp průvodce - Damavánd (5671 m)

31. říjen 2007, 18:57 Kategorie: Skialp-pruvodce | Skialpinismus

V roce 2004 jsme se vydali ve čtyřech lidech na výlet do Íránu (Iran skiing 2004). Jeho cílem bylo zalyžovat si v íránských horách včetně nejvyššího vrcholu – sopky Damavánd (5671 m).

image
Damavánd v plné kráse.

Výlet se uskutečnil s podporou: KAMA, Tilak, Julbo, Diamir a Ozone.

GPS: 35° 57' 21" N, 52° 06' 31" E Damavánd se vyskytuje pod různými jmény: Demavend, Køh-e Damåvand, Demåvend Kuh, Mount Demavend a Mount Damavand.

Pohoří Zeně
Alborz IR – Írán
Převýšení výstupu Převýšení sjezdu
2870 (od opuštění auta) 2500
Obtížnost výstupu Obtížnost sjezdu
II-III II-III
VI D7 R3
S3+, E2
Orientace sjezdu Doplnění orientace
JV
Doba výstupu Roční období
2–4 h, 4–6 h, 2 dny (ideálně) březen – duben
Snowboard/sněž­nice Splitboard
ano ano

image
Mapka oblasti Damavándu.

Damavánd je dominantní sopka v pohoří Alborz v severním Íránu a svojí výškou výrazně převyšuje okolní tří a čtyřtisícovky. Svou polohou 80 km od hlavního města Teheránu zaručuje snadný přístup a v létě je tam poněkud přelidněno. Zato v zimním a jarním období tam nenarazíte téměř na nikoho.

image
Tady se jezdí na lyžích!

Historicky není zaznamenána poslední výrazná exploze, ale ve vrcholové části je od výšky 5300 metrů spousta fumarol a to včetně samotného vrcholu. Za nepříznivých povětrnostních a sirnatých podmínek se Vám může stát, že silné výrony síry z fumarol a točící se vítr kolem vrcholu Vám znemožní výstup až na samotný vrchol. Budete tak muset zůstat několik metrů pod vrcholem.

image
Karel Toráč u prvního bivaku.

Damavánd se dá na lyžích sjíždět ze všech možných směrů. Nejsnadnější přístup je od jihovýchodu. Z Teheránu je nejjednodušší možností si vzít taxík a přes Polur dojet do vesničky Reineh rozkládající se na svazích Damavándu ve výšce kolem 2000 metrů. Ve špatné zimě (ta byla v roce 2004) nebyl v Reineh vůbec žádný sníh, jenom pršelo.

image
Výše dva Rakušané, pod nimi Petr Drábek a nejníže Karel Toráč.

Postup po suťovišti z tak nízké nadmořské výšky (opravdu drsní to můžou vzít až od řeky hluboko v údolí ve výšce 800 m) je otravný, a proto je lepší se nechat místním gazíkem dovést o kus výše – podle stavu sněhu a sliků místo vzorku třeba do 2700 metrů. Pokračování pěšky kolem *mešity" a budov ke spaní ve výšce cca 2900 m ke sněhu. Při našem výletu bylo možné nasadit lyže přibližně ve 3100 m.

image
Hřib a daleko pod ním dva Rakušané.

Následuje výstup po sněhu mezi různě zakrytými suťovišti k bivaku ve výšce 4150 m. Po přespání se ráno vyráží na lyžích vzhůru, nejlépe je volit trasu poněkud vpravo od středu širokého sněhového svahu s hranou nahoře ve výšce cca 4900 m. Volba trasy závisí na aktualních sněhových podmínkách a nebezpečí lavin.

image
Petr Drábek ve výšce pod 5000 m.

První část je možné jít přímo do kopce, o něco výše se přechází do různě dlouhých traverzů. Jejich počet je opravdu vysoký, neboť převýšení k vrcholu z bivaku je 1520 metrů! Od výšky 5300 m jsou fumarolová pole s výrony síry na povrch. Je to velmi nebezpečné místo, protože se při přechodu můžete do fumarol propadnout (to se nám také stalo). Podle směru větru se tato část může obejít jak z leva, tak z prava.

image
Rámeček v horní části výstupu.

Z vrcholu je za krásného počasí nádherný výhled stovky kilometrů daleko. Bohužel Kaspické moře bývá schováno pod mraky nebo v oparu. Damavánd je považován za aktivní sopku, a proto velký pozor na sirné výpary a aktivitu v oblasti vrcholu. Rychle se točící vítr kolem vrcholu může znemožnit přístup kvůli dýchání.

image
Sjezd z Damavándu do mraků.

Sjezd z vrcholu Damavándu je velmi proměnný a každou chvíli se sněhové podmínky mohou diametrálně lišit. U samotného vrcholu bývá kromě sněhu nafoukaného a utemovaného u skalek a kamenů jenom tenká přemrzlá sněhová vrstva. Sjezd až pod pásmo fumarol v 5300 m může být nepříjemný. Níže se mohou střídat oblasti s nepříjemnou krustou, dále pásma ledu a mezi nimi nafoukaný prašan.

image
Petr Drábek v plné jízdě.

Závěrečný svah nad bivakem z cca 4900 m nabízí nádherné lyžování ve středních a dlouhých obloucích. Pokud nejste dostatečně unaveni, můžete si vyběhnout ještě jednou do 4600–4900 m k dalšímu sjezdu. Druhou možností samozřejmě je, že si z bivaku vezmete věci na spaní a sjedete až na konec sněhu do výšky kolem 3000 m.

image
Hřib nad 5000 m.

Nástupní místo
Z Teheránu (1200–1800 m) do Reineh (2000 m), autem možné až do 2700–2800 m

Mapy
moc nejsou

Průvodce, www
Iran skiing 2004 – náš skialpový výlet do Íránu
Damavand 5671 m – na SummitPost
Damavand 567 m – na SkiMountaineer.com
Mount Damavand 3 Day Weather Forecast – předpověď počasí a stav sněhu ze Snow-Forecast
Google Map výhled na Shelter 2 v létě

Třídenní předpověď počasí pro výšku 4990 m na Damavándu


S sebou
skialpinistická výbava a oblečení, lavinový vyhledávač, sněhová lopata, sonda, stoupací železa, jídlo, spacák, karimatku.

Ubytování
Bivak v 4150 metrech, v Reineh možné přespání v soukromí.

Upozornění
Předem je nutná dobrá aklimatizaci na nižších vrcholech okolo nebo v Evropě – akutní hrozba horské nemoci! Vřele doporučitelné je sledování Mount Damavand 3 Day Weather Forecast a podřízení příjezdu do oblasti a výstupu na Damavánd právě této předpovědi počasí.

image
Hřib a výše Rámeček při dojezdu k bivaku 4150 m.

image
Výhled na Damavánd ze vzdáleného svahu.

image
Jarní lyžování v Íránu.

image
Damavánd.

image
Logo našeho výletu Iran skiing 2004.

Přidej komentář
Jméno
Email
http://
Zpráva
  Formát Texy

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci, dodržujte následující pravidla:

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Povinné položky formuláře jsou Jméno, Email a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]