Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /DISK2/WWW/ho-vsetin.com/palic/textpattern/lib/txplib_db.php on line 14 Paličův zanedbatelný sněhoblog: Skialp průvodce - Lysá Hora (1323 m)
Go to content Go to navigation Go to search
Paličův zanedbatelný sněhoblog | Jejda jejda, to jsem ale mrzutý... že zatím nepadá sníh

Spolupráce

Tilak
Naboso o.s.
Dynafit Snow Leopard
Kama
Logo Movement skis
<Jerky logo
logo Coll-Tex
Outdoor Guide
Quill Outdoor
CK Alpina
Horolezecká abeceda
Slovenská skialpinistická asociácia
Setkání cestovatelů
Inpraise
Julbo
Expedition.sk
Pivovar, restaurace, penzion ČERNÝ OREL Kroměříž

Skialp průvodce

Moje kopce na SP

Informace

Všechny aktivity z článků na tomto webu mohou být nebezpečné. Autor článků nenese odpovědnost za případné škody či zranění, které si způsobí čtenáři svou nezkušeností a podceněním nebezpečí při případném využití informací zde obsažených.
Popisované aktivity, prezentace, průvodce a články vznikly za podpory OS Společnost MEDICI a 155. horolezeckého oddílu Vsetín. Spolupracujím webem je MountainSki.cz
© 2000-2011 Jan Pala

 

RSS / Atom

Co se chystá

Důležité

Delší výlety

Reklama

Ke stažení

Počty článků

Poslední komentáře

palic (Přechod národním parkem Jotunheimen - výstup na Galdhopiggen)
Tom (Přechod národním parkem Jotunheimen - výstup na Galdhopiggen)
Pepa (Recenze knihy s nějvětším počtem chyb - Žáby v mlíku)
palic (Skialpinistický průvodce Slovenija Turnosmučarski vodnik)
Michal Májsky (Skialpinistický průvodce Slovenija Turnosmučarski vodnik)
palic (Spaní a bivaky při přechodu nejvyššího rumunského pohoří Fagaraš)
palic (Skialpinistické zahájení sezony v Beskydech, Lysá hora (1323 m) a Smrk (1276 m))
Vilem (Skialpinistické zahájení sezony v Beskydech, Lysá hora (1323 m) a Smrk (1276 m))
Petra Nováková (Spaní a bivaky při přechodu nejvyššího rumunského pohoří Fagaraš)
palic (Recenze knihy s nějvětším počtem chyb - Žáby v mlíku)

Poslední odkazy

Paličův zanedbatelný sněhoblog je věnován různým taškařicím na sněhu a ledu, převážně potom skialpinismu. Ze skialpu to kromě výletů a pozvánek na výlety, bude něco málo k vybavení, lavinám, lavinové prevenci, a vůbec. Mimo to jsou tady občasné obecné postřehy, fotografie a fototipy. Něco málo se také najde k webdesignu, referencím, otištěným článkům, výstavám fotografií... Pachatelem je Jan Pala alias palič.

Skialp průvodce - Lysá Hora (1323 m)

11. únor 2006, 20:37 Kategorie: Skialp-pruvodce | Tisk

Nejvyšší vrchol Beskyd patří mezi vyhledávané cíle náročných lyžařů díky svým vynikajícím terénním a sněhovým podmínkám. Donedávna se tam dalo lyžovat na jedné z nejtěžších sjezdovek v České republice, dnes tam jezdí pouze skialpinisté a na sjezdovky se snad lyžaři v blízké budoucnosti také vrátí…


Lysá hora při pohledu ze Smrku.

Tento článek vyšel kdysi dávno ve SKI magazínu

Pohoří Zeně
Beskydy CZ – Morava
Převýšení výstupu Převýšení sjezdu
908 723 (druhá varianta 908)
Obtížnost výstupu Obtížnost sjezdu
I-II II
Orientace sjezdu Doplnění orientace
SV SZ druhá varianta
Doba výstupu Roční období
2 h prosinec-březen
Snowboard/sněžnice Splitboard
ano ano

Lysá Hora nabízí nepřeberné množství krajinově zajímavých výstupů a sjezdů. Mezi nejčastěji využívané patří výstup z Ostravice (415 m), do níž se snadno dostaneme vlakem Českých drah z nedalekého Frýdlantu nad Ostravicí, případně autem z téhož směru, či naopak od lyžařského střediska Bílá. Auto zanecháme na parkovišti přímo v Ostravici.


Lysá hora při pohledu ze Smrku.

Vydáme se pěšky s lyžemi připevněnými na batohu po červené turistické značce, jež ukazuje vzdálenost 8,5 kilometru k vrcholu. Místní komunikací vedoucí nad rychle tekoucím přítokem Ostravice, potokem Sepetný, znatelně stoupáme vzhůru. Cesta je však v zimním období obvykle kryta inertním posypem znemožňujícím pohyb na tuleních pásech. Až po více než dvou kilometrech končí chatová a hotelová zástavba, a je možné konečně nasadit lyže. Pokračujeme dále a půl kilometru za zatáčkou o sto osmdesát stupňů můžeme odbočit prudce vlevo do svahu s mnohdy patrnou stopou od skialpů. Odtud dirretisimou lesem přímo na východ rychle nabíráme výšku, abychom se s červenou značkou potkali v traverzu těsně pod rozcestím Lukšinec (950 m). Druhou možností je místo odbočky jít dále po červené turistické značce přes Butořanku, a kolem chat se dále dostat na traverzovou cestu vedoucí k rozcestí Lukšinec. Od rozcestí pokračujeme kousek po značce, abychom se záhy oddělili opět východním směrem a mimo značku nastoupali přímo na boční hřeben oddělující údolí Mazáku od Malenovic. Na všech stranách jsou nejenom v těchto místech patrné totálně zničené lesní porosty vlivem průmyslových exhalací z nedalekého Ostravska převážně z osmdesátých let dvacátého století.


Konečně sjezd.

Po bočním hřebenu společně se značkou přejdeme k závěrečné části výstupu a opět se oddělíme od značky, která vrchol obchází z jihu s vyústěním u dřevěného bufetu “Šantán”. Do vrcholové oblasti dostoupíme traverzem prudkým svahem ze severní strany ke sloupům bývalého vleku “Malý sever”. Posledními pár metry snadno dosáhneme vrcholové partie a mezi chatou s ukončením vleku “Velký sever” a malou ubytovací chatkou napravo jdeme kolem stanice Horské služby a meteorologické stanice k vrcholu Lysé Hory (1323 m) označenému betonovým monolitem. Odtud se nabízí nádherný panoramatický výhled rušený pouze monstrózní budovou vysílače. Na západ jsou pod námi v řadě beskydské vrcholy Smrk, Kněhyně, Radhošť, severozápadně se v dálce tyčí Jeseníky. Naopak východním směrem je za jasného počasí možné zahlédnout Malou Fatru a Západní Tatry.


Sjezd lesem z Lysé hory.

Po vynadívání se na okolí a občerstvení se v místním “Šantánu” či větší přízemní restauraci sundáme tulení pásy a připravíme se ke sjezdu. Alternativ je mnoho, tentokrát si uvedeme dvě z nich. První je sjezd po sjezdovce “Sever” (délka 1100 m, převýšení 400 m) k dolní stanici, odkud můžeme za výborných sněhových podmínek a při drsném rozpoložení pokračovat dále ve spádnici do údolí potoka, jenž nás dovede do místní části obce Krásno – Řepčanku (600 m). K ní se dostaneme i při sjezdu po obvyklé výstupové trase po stezce a lesní cestě z Řepčanky k dolní stanici vleku “Velký sever”. Z Řepčanky autobusem dojedeme do Frýdku-Místku.


Sjezd lesem z Lysé hory.

Druhou možností je sjezd po výstupové trase, kdy uděláme nejprve pár oblouků po sjezdovce “Sever”, a přetraverzujeme k východně se táhnoucímu hřebenu. Krátký pozvolný úsek je vystřídán větším sklonem mezi zničeným lesním porostem. Po dojezdu na Lukšinec jsou stromy zdravější a místy vzrostlým hustým lesním porostem sjíždíme 300 výškových metrů k červené turistické značce v údolí. Po napojení se na ní jedeme ve sjezdovém postoji údolím k Ostravici.

Nástupní místo
Ostravice (415 m)

Mapy
ShoCart 69, Moravskoslezské Beskydy, měřítko 1:50 000
KČT 96, Moravskoslezské Beskydy, měřítko 1:50 000

Průvodce
Průvodce Olympia č. 8 Beskydy

Ubytování
Přímo na vrcholu je možné ubytování v cenách řádově do 300 Kč, nástupní místo Ostravice je rekreační oblastí, a tak nabízí řadu ubytovacích možností.

Upozornění
Pod vrcholem Lysé hory je NPR Mazák vyhlášená v roce 1955 a rozšířená v roce 2000.

Další informace
Lysá hora – nejvyšší hora Beskyd
Chráněná území Beskyd


Sjezd lesem z Lysé hory.

Přidej komentář
Jméno
Email
http://
Zpráva
  Formát Texy

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci, dodržujte následující pravidla:

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Povinné položky formuláře jsou Jméno, Email a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]