Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /DISK2/WWW/ho-vsetin.com/palic/textpattern/lib/txplib_db.php on line 14 Paličův zanedbatelný sněhoblog: Skialp průvodce - Pik Razdělnaja (6210 m)
Go to content Go to navigation Go to search
Paličův zanedbatelný sněhoblog | Jejda jejda, to jsem ale mrzutý... že zatím nepadá sníh

Spolupráce

Tilak
Naboso o.s.
Dynafit Snow Leopard
Kama
Logo Movement skis
<Jerky logo
logo Coll-Tex
Outdoor Guide
Quill Outdoor
CK Alpina
Horolezecká abeceda
Slovenská skialpinistická asociácia
Setkání cestovatelů
Inpraise
Julbo
Expedition.sk
Pivovar, restaurace, penzion ČERNÝ OREL Kroměříž

Skialp průvodce

Moje kopce na SP

Informace

Všechny aktivity z článků na tomto webu mohou být nebezpečné. Autor článků nenese odpovědnost za případné škody či zranění, které si způsobí čtenáři svou nezkušeností a podceněním nebezpečí při případném využití informací zde obsažených.
Popisované aktivity, prezentace, průvodce a články vznikly za podpory OS Společnost MEDICI a 155. horolezeckého oddílu Vsetín. Spolupracujím webem je MountainSki.cz
© 2000-2011 Jan Pala

 

RSS / Atom

Co se chystá

Důležité

Delší výlety

Reklama

Ke stažení

Počty článků

Poslední komentáře

palic (Přechod národním parkem Jotunheimen - výstup na Galdhopiggen)
Tom (Přechod národním parkem Jotunheimen - výstup na Galdhopiggen)
Pepa (Recenze knihy s nějvětším počtem chyb - Žáby v mlíku)
palic (Skialpinistický průvodce Slovenija Turnosmučarski vodnik)
Michal Májsky (Skialpinistický průvodce Slovenija Turnosmučarski vodnik)
palic (Spaní a bivaky při přechodu nejvyššího rumunského pohoří Fagaraš)
palic (Skialpinistické zahájení sezony v Beskydech, Lysá hora (1323 m) a Smrk (1276 m))
Vilem (Skialpinistické zahájení sezony v Beskydech, Lysá hora (1323 m) a Smrk (1276 m))
Petra Nováková (Spaní a bivaky při přechodu nejvyššího rumunského pohoří Fagaraš)
palic (Recenze knihy s nějvětším počtem chyb - Žáby v mlíku)

Poslední odkazy

Paličův zanedbatelný sněhoblog je věnován různým taškařicím na sněhu a ledu, převážně potom skialpinismu. Ze skialpu to kromě výletů a pozvánek na výlety, bude něco málo k vybavení, lavinám, lavinové prevenci, a vůbec. Mimo to jsou tady občasné obecné postřehy, fotografie a fototipy. Něco málo se také najde k webdesignu, referencím, otištěným článkům, výstavám fotografií... Pachatelem je Jan Pala alias palič.

Skialp průvodce - Pik Razdělnaja (6210 m)

12. únor 2006, 20:43 Kategorie: Skialp-pruvodce | Tisk

Pik Razdělnaja je významným předvrcholem v hraničním hřebenu mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem. Kousek pod jeho vrcholem probíhá klasická výstupová trasa ze severní strany na 7134 metrů vysoký Pik Lenina, a proto kolem něj prochází většina těch, kteří se snaží vystoupit na tuto sedmitisícovku. Na jeho vrchol jsou ze severu dvě alternativy výstupu a sjezdu v závislosti na aktuálních sněhovo-lavinových podmínkách.

image
Pohled na Pik Razdělnaja z výšky 5600 metrů.

Tento článek vyšel kdysi dávno ve SKI magazínu

Pohoří Zeně
Pamír KG – Ošská oblast
Převýšení výstupu Převýšení sjezdu
2410 1760 (zbytek pěšky)
Obtížnost výstupu Obtížnost sjezdu
III-IV III-IV
Orientace sjezdu Doplnění orientace
S SZ, J, Z
Doba výstupu Roční období
17 h (z Lukové poljany) červenec-srpen
Snowboard/sněž­nice Splitboard
ano ano

Pik Razdělnaja je určen dobrým skialpinistům, kteří mají zkušenosti s ledovcovými terény a velkými nadmořskými výškami. Na místě je nutné věnovat maximální pozornost aklimatizaci a při výstupu i sjezdu překonávání ledovcových trhlin v severní stěně Piku Lenina. Na návštěvu Kyrgyzstánu je lépe vzhledem ke vzdálenosti počítat s alespoň třemi týdny. Letecká doprava je buď na trase Praha-Petrohrad-Almaty s Pulkovo Airlines a poté po zemi do Bišhkeku nebo z Prahy přes Moskvu do Bišhkeku. Druhá možnost je ovšem podstatně dražší. Z Bišhkeku následuje letecký přesun nad Tien-Shanem malým proudovým Jakem-40 do města Osh a odtud se po osmihodinové cestě náklaďákem dostaneme do základního tábora pod Pikem Lenina – ve výšce 3800 m ležící Lukové poljany.

image
Výstup mezi Camp1 (4450m) a Camp2 (5300m).

První den je v rámci aklimatizace vhodný průstup kamenným hřebenem nad táborem či v případě dobrých sněhových podmínek výstup s lyžemi na Pik Petrovského (4700 m). Po dlouhém pěším přesunu s veškerou výbavou na morénu Leninova ledovce je první výškový tábor situován ve výšce 4450 metrů s panoramatickým výhledem na severní stěnu Piku Lenina. Po nezbytné aklimatizaci (nejlépe jeden den) přejedeme na lyžích pod úpatí severní stěny a v závislosti na aktuálních sněhových podmínkách nastoupáme buď pěšky nebo na lyžích k dolní hraně nejvýraznější ledovcové trhliny. Slabší povahy k tomu mohou využít natažených fixních lan. Velikost a sněhové mosty této a dalších vyšších trhlin se mění s postupujícím létem, stejně tak jsou odlišné každým rokem.

image
Nad velkými trhlinami v severní stěně Piku Lenina, na pozadí Pik Razdělnaja, výstup mezi Camp1 a Camp2.

Na lyžích je výstup různě dlouhými traverzy ohraničenými trhlinami a séraky. Po nastoupání do výšky 4900 metrů se stopa stáčí doprava a přes nevýraznou vyvýšeninu začíná dlouhý traverz do údolí pod Pikem Razdělnaja pod séraky spadajícími z vrcholového hřebene Piku Lenina. Denní etapa je potom zakončena mírným výstupem posledních sto výškových metrů k Camp 2 (5300 m). O den později je možné výstup na bezejmenný předvrchol 5500 m zvládnout v závislosti na sněhu dirretissimou na lyžích případně traverzováním. Z předvrcholu pokračujeme dále mírně stoupajícím terénem do sedla 5800 m, kde se také obvykle lomí počasí. Zatímco do této výšky je často bezvetří a slunečno, odtud silně fouká a počasí se rychle mění. Z výšky 5800 metrů jsou dvě varianty výstupu, stejně jako sjezdu.

image
Traverz pod séraky do Camp2 (5300m), na obzoru Pik Razdělnaja.

První z nich je přímý výstup nad hranou do severní stěny Piku Lenina levou částí svahů spadajících z Piku Razdělnaja (prvovýstup na lyžích dvojice Jan Pala a Natalia Zhukovets v srpnu 2000). Tento výstup se obvykle absolvuje pěšky se stoupacími železy na skeletech a cepínem v ruce. V horní části, kde se vyšlapaná stopa stáčí vlevo k Camp 3 (6100 m) na klasické výstupové trase na Pik Lenina, je nutné stoupat stále vzhůru až k dosažení rozsáhlého plochého vrcholu Piku Razdělnaja. Z něj se nabízí nádherné kruhové rozhledy po jižní části Kyrgyzstánu a severní části Tádžikistánu.

image
Pik Razdělnaja z Camp2.

Druhou výstupovou variantou je traverz doprava ze sedla 5800 m pod séraky spadajícími z Piku Razdělnaja k severozápadní hraně nad hlubokým údolím mezi Pikem Razdělnaja a Pikem Džerdžinského (6700 m). Po hraně mezi kamením, ledem a přemrzlým sněhem pěšky na mačkách a s cepínem na vrchol.

image
Pik Razdělnaja z Camp2.

Sjezd z vrcholu Piku Razdělnaja je při obou variantách víceméně po výstupové trase. V prvním případě je nutné dávat pozor na možnost uvolnění menších deskových lavin, v druhém naopak je podklad z ledu a přemrzlého sněhu nebezpečný v případě pádu – při pádu přes hranu je to přes tisíc výškových metrů na dno údolí. Z výšky 5800 metrů je sjezd dlouhými a středními oblouky obvykle výborný až do 5500 m. Odtud je někdy problematická pravá část v případě obnažení séraků, v takovém případě je lepší sjíždět podél kamenů až k Camp 2. Po sbalení tábora s těžkými batohy následuje krátký sjezd k začátku traverzu a dlouhé traverzování k sjezdu severní stěnou Piku Lenina. Tady je bezpodmínečně nutné věnovat maximální pozornost ledovcovým trhlinám a překonávat je opatrně, některé se přitom dají na lyžích dobře přeskakovat. Následuje závěrečný prudký úsek v dolní části severní stěny a poté po mírně se svažujícím ledovci plném malých trhlin dojezd do prvního výškového tábora.

image
Na vrcholu Piku Razdělnaja – v pozadí severní svahy Piku Lenina.

image
Z vrcholu Piku Razdělnaja s výstupovým hřebenem na Pik Lenina v pozadí.

image
Sjezd z Piku Razdělnaja.

Nástupní místo
Luková poljana (3800 m)

Mapy
různé mapky a nákresy jsou k dohledání na Internetu
Maps of Central Asia

Průvodce
Frith Maier, Trekking in Russia and Central Asia

Ubytování
Vlastní stany nebo v BC Luková poljana je možné za poplatek využít stany stálého tábora.

Upozornění
Při náhlé změně počasí je velmi vhodná GPS, neboť jak ve vrcholové partii Piku Razdělnaja, tak při traverzu severní stěnou je v mlze orientace velmi náročná!

S sebou
Skialpinistická a ledovcová výbava, lavinový vyhledávač, sněhová lopata, 30 m lana lana o průměru alespoň 7 mm a oblečení (díky silným větrům Goretex, Windstopper), dostatečnou zásobu jídla a pití, s výjimkou základního tábora není žádná možnost občerstvení!

Další informace
Pik Lenina – SummitPost.org route via Razdelnaja

České prvosjezdy po roce 1990
SZ hrana z Piku Razdělnaja Václav Čep, Jan Pala a M. W. v červenci 1999
Pik Razdělnaja Jan Pala a Natalia Zhukovets v srpnu 2000
před rokem 1990 působili v oblasti Ivan Urbanovič ml., Ivan Blahut, Robert Gálfy

image
Sjezd do Camp2 (5300m) s Pikem Razdělnaja v pozadí.

 1. Ahoj Honzo.Musím pozdravit starého kamaráda z Pamíru.Pěkně
  řádíš,ale jen tak dál.Dobré počteníčko a krásné foto.Pozdravuj
  prosím všechny naše známé. Ahoj Bruno


  Bruno Pytlíček    14. červen 2007, 20:48    #
Přidej komentář
Jméno
Email
http://
Zpráva
  Formát Texy

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci, dodržujte následující pravidla:

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Povinné položky formuláře jsou Jméno, Email a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]