Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /DISK2/WWW/ho-vsetin.com/palic/textpattern/lib/txplib_db.php on line 14 Paličův zanedbatelný sněhoblog: Skialp průvodce - Smutné sedlo (1962 m), Žiarské sedlo (1917 m)
Go to content Go to navigation Go to search
Paličův zanedbatelný sněhoblog | Jejda jejda, to jsem ale mrzutý... že zatím nepadá sníh

Spolupráce

Tilak
Naboso o.s.
Dynafit Snow Leopard
Kama
Logo Movement skis
<Jerky logo
logo Coll-Tex
Outdoor Guide
Quill Outdoor
CK Alpina
Horolezecká abeceda
Slovenská skialpinistická asociácia
Setkání cestovatelů
Inpraise
Julbo
Expedition.sk
Pivovar, restaurace, penzion ČERNÝ OREL Kroměříž

Skialp průvodce

Moje kopce na SP

Informace

Všechny aktivity z článků na tomto webu mohou být nebezpečné. Autor článků nenese odpovědnost za případné škody či zranění, které si způsobí čtenáři svou nezkušeností a podceněním nebezpečí při případném využití informací zde obsažených.
Popisované aktivity, prezentace, průvodce a články vznikly za podpory OS Společnost MEDICI a 155. horolezeckého oddílu Vsetín. Spolupracujím webem je MountainSki.cz
© 2000-2011 Jan Pala

 

RSS / Atom

Co se chystá

Důležité

Delší výlety

Reklama

Ke stažení

Počty článků

Poslední komentáře

palic (Přechod národním parkem Jotunheimen - výstup na Galdhopiggen)
Tom (Přechod národním parkem Jotunheimen - výstup na Galdhopiggen)
Pepa (Recenze knihy s nějvětším počtem chyb - Žáby v mlíku)
palic (Skialpinistický průvodce Slovenija Turnosmučarski vodnik)
Michal Májsky (Skialpinistický průvodce Slovenija Turnosmučarski vodnik)
palic (Spaní a bivaky při přechodu nejvyššího rumunského pohoří Fagaraš)
palic (Skialpinistické zahájení sezony v Beskydech, Lysá hora (1323 m) a Smrk (1276 m))
Vilem (Skialpinistické zahájení sezony v Beskydech, Lysá hora (1323 m) a Smrk (1276 m))
Petra Nováková (Spaní a bivaky při přechodu nejvyššího rumunského pohoří Fagaraš)
palic (Recenze knihy s nějvětším počtem chyb - Žáby v mlíku)

Poslední odkazy

Paličův zanedbatelný sněhoblog je věnován různým taškařicím na sněhu a ledu, převážně potom skialpinismu. Ze skialpu to kromě výletů a pozvánek na výlety, bude něco málo k vybavení, lavinám, lavinové prevenci, a vůbec. Mimo to jsou tady občasné obecné postřehy, fotografie a fototipy. Něco málo se také najde k webdesignu, referencím, otištěným článkům, výstavám fotografií... Pachatelem je Jan Pala alias palič.

Skialp průvodce - Smutné sedlo (1962 m), Žiarské sedlo (1917 m)

11. únor 2006, 21:13 Kategorie: Skialp-pruvodce | Tisk

Nejvýznamnější skialpinisticky využívanou částí Západních Tater je Žiarská dolina, jejíž rozvoj začal s vybudováním a postupnou přestavbou Žiarské chaty nacházející se ve výšce 1325 metrů. Chata se stala přirozenou základnou a východiskem do široké doliny v centrální části Roháčů.

image
Pohled k Smutnému sedlu kus nad Žiarskou chatou.

Tento článek vyšel kdysi dávno ve SKI magazínu

Pohoří Zeně
Západní Tatry SK – Liptov
Převýšení výstupu Převýšení sjezdu
1117 (Smutné sedlo 1162) 1117 (Smutné sedlo 1162)
Obtížnost výstupu Obtížnost sjezdu
II II
Orientace sjezdu Doplnění orientace
J
Doba výstupu Roční období
2 h prosinec-duben
Snowboard/sněž­nice Splitboard
ano ano

K ústí Žiarské doliny je možné se dostat několika způsoby. Rychlíkem do Liptovského Mikuláše, odtud autobusem do Žiaru či Žiarské doliny, případné auto zanechat v ústí Žiarské doliny na odstavném parkovišti. Z ústí doliny je na Žiarskou chatu přibližně pět kilometrů, které jsou v létě po asfaltové silnici. Částečně souběžně vede ve vyšší části Stará Žiarská cesta, která výstup po asfaltu zkracuje. Z původně úzkého hustě zalesněného údolí dochází postupně k jeho rozšiřování a nabízejí se krásné výhledy vpravo do masívu Barance, z něhož spadají prudké žlábky, jež jsou v některých úsecích zcela vyledněné.

V místě, kde už je chata na dohled, docházíme k laviništi, kde přes Sarafínové vodopády padají poměrně často velké laviny. Jejich ničivá činnost je dobře viditelná v letních měsících nebo při nízkém stavu sněhu. To už jsme u chaty, kde je zřejmě největší koncentrace skialpinistů na území bývalého Československa. Kousek nad Žiarskou chatou se nachází stanice horské služby, na obou je možné získat informace o aktuálních sněhových podmínkách a lavinovém nebezpečí.

Na chatě zanecháme nepotřebné věci a pokud možno nalehko pouze s nutným vybavením vyrazíme do doliny. V celé oblasti se nabízí velké množství sjezdů od lehkých až po dost náročné a je pouze na našem výběru, aktualních sněhových podmínkách a lavinové situaci, který z nich zvolíme. V případě víkendového pobytu na Žiarské chatě se můžeme první den věnovat „rozběhání“ a rozlyžování ze sedel – Smutného (1962 m) a Žiarského.(1917 m).

Žiarské sedlo

Z chaty vystoupáme na otevřenou planinu ohraničenou zleva i zprava potoky a ubíráme se po ní mírně vpravo. Po asi dvě stě metrech krátce sjedeme vpravo ke dnu zasněženého údolí potoka Smrečianka. Nastoupáme na protilehlý břeh a úpatím 2072 metrů vysokého Smreku pokračujeme severovýchodním směrem podél potoka. Sklon stoupání se zvětšuje v oblasti Malé Závraty, po dosažení hrany svahu se stáčíme doprava a mírně se svažujícím svahem ohraničeným z obou stran skalami dosáhneme přibližně po hodině a čtvrt od chaty Žiarského sedla. V něm bychom se zároveň mohli potkat s těmi, kteří by sem dorazili tradičním způsobem po zelené turistické značce, jež je ovšem při sněhové pokrývce nerozpoznatelná. V závislosti na aktuálních klimatických a sněhových podmínkách můžeme nastoupat ještě kousek po hřebeni na sever na vrchol Plačlivé (2125 m) případně jižním směrem k Smreku.

Pro sjezd volíme jako startovní místo buď přímo Žiarské sedlo nebo nedaleký vrchol Plačlivé. Ze Žiarského sedla je první variantou pohodový nenáročný sjezd po výstupové trase, jenž je možné v nižší partii u potoka Smrečianka vylepšit o skákání ze sněhových návějí na dno potoka. Druhou možností je absolování úvodní pasáže ve směru turistické značky, tj. západním směrem pod jižní svahy Plačlivé (tady bychom se napojili i při sjezdu z Plačlivé) a v místě letního rozcestníku turistických značek mezi Smutným a Žiarským sedlem sjezd: a) na jih do údolí potoka Smrečianka, b) na jihozápad ve směru turistické značky a kolem horní stanice lyžařského vleku sjet na planinu vedoucí k chatě. Náročnější variantou je sjezd potenciálním lavinovým svahem z vrcholu Plačlivé na jih, kde sklon svahu dosahuje maximálně 35 stupňů.

Smutné sedlo

O necelých padesát metrů vyšší sedlo nabízí druhý „základní“ skialpinistický výlet v oblasti Žiarské doliny. Ze Žiarské chaty vyrazíme do doliny stejně jako v předchozím výletě, jenom tentokrát budeme stoupat údolím doleva odbočujícího potoka. Docela prudké stoupání celkem znemožňuje výstup v přímém směru a je nutné traverzovat. Potokem nastoupáme nad letní hranici kosodřeviny. Tím jsme se dostali do širokého údolí, do něhož spadají svahy od Príslopu, přes Baníkov, Hrubou kopu, Tri kopy až po Smutné sedlo. Stáčíme se vpravo a buď využijeme některou ze starších stop nebo vhodně zvolíme vlastní směr výstupu a rychle nabíráme výškové metry. Dostáváme se k závěrečnému stoupání do sedla, kde je nutné opět postupovat vzhledem ke sklonu svahu různě dlouhými traverzy. Není neobvyklé, když nezkušení skialpinisté dosahují sedla pěšky s lyžemi připevněnými na batohu.

image
Závěrečný svah do Smutného sedle se skialpinisty a pěšáky.

Smutné sedlo je nejoblíbenějším cílem návštěvníků Žiarské doliny, takže svah pod ním bývá mnohdy rozježděný. Nicméně se vždy jedná o pěkný sjezd se sklonem 33 stupňů. Pokud by nám jeden sjezd nestačil, můžeme zkusit něco podstatně prudšího, a to je některá z linií jdoucích ze skalnatého jížního hřebínku Prostredného grúňe. Výstup nahoru bude ale obvykle pěšky, často s použitím stoupacích želez. Sjezd až k chatě je potom veden přibližně po výstupové trase.

image
Skialpinisté ve Smutném sedle.

Nástupní místo
ústí Žiarské doliny

Mapy
Atlas Tatry 1:25 000 VKÚ Harmanec

Průvodce
Turistický sprievodca ČSSR č. 7 Západné Tatry

Ubytování
Žiarska chata, Žiarska dolina 226, 032 05 Smrečany, telefón/fax: +421–849–5591525

Upozornění
Oblast je jedním ze dvou skialpinistických areálu v Západních Tatrách.

Další informace
Roháče – oficiální stránky obce Zuberec

Přidej komentář
Jméno
Email
http://
Zpráva
  Formát Texy

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci, dodržujte následující pravidla:

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Povinné položky formuláře jsou Jméno, Email a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]