Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /DISK2/WWW/ho-vsetin.com/palic/textpattern/lib/txplib_db.php on line 14 Paličův zanedbatelný sněhoblog: Testy lavinových vyhledávačů na webu DAV do roku 2009
Go to content Go to navigation Go to search
Paličův zanedbatelný sněhoblog | Jejda jejda, to jsem ale mrzutý... že zatím nepadá sníh

Spolupráce

Tilak
Naboso o.s.
Dynafit Snow Leopard
Kama
Logo Movement skis
<Jerky logo
logo Coll-Tex
Outdoor Guide
Quill Outdoor
CK Alpina
Horolezecká abeceda
Slovenská skialpinistická asociácia
Setkání cestovatelů
Inpraise
Julbo
Expedition.sk
Pivovar, restaurace, penzion ČERNÝ OREL Kroměříž

Skialp průvodce

Moje kopce na SP

Informace

Všechny aktivity z článků na tomto webu mohou být nebezpečné. Autor článků nenese odpovědnost za případné škody či zranění, které si způsobí čtenáři svou nezkušeností a podceněním nebezpečí při případném využití informací zde obsažených.
Popisované aktivity, prezentace, průvodce a články vznikly za podpory OS Společnost MEDICI a 155. horolezeckého oddílu Vsetín. Spolupracujím webem je MountainSki.cz
© 2000-2011 Jan Pala

 

RSS / Atom

Co se chystá

Důležité

Delší výlety

Reklama

Ke stažení

Počty článků

Poslední komentáře

palic (Přechod národním parkem Jotunheimen - výstup na Galdhopiggen)
Tom (Přechod národním parkem Jotunheimen - výstup na Galdhopiggen)
Pepa (Recenze knihy s nějvětším počtem chyb - Žáby v mlíku)
palic (Skialpinistický průvodce Slovenija Turnosmučarski vodnik)
Michal Májsky (Skialpinistický průvodce Slovenija Turnosmučarski vodnik)
palic (Spaní a bivaky při přechodu nejvyššího rumunského pohoří Fagaraš)
palic (Skialpinistické zahájení sezony v Beskydech, Lysá hora (1323 m) a Smrk (1276 m))
Vilem (Skialpinistické zahájení sezony v Beskydech, Lysá hora (1323 m) a Smrk (1276 m))
Petra Nováková (Spaní a bivaky při přechodu nejvyššího rumunského pohoří Fagaraš)
palic (Recenze knihy s nějvětším počtem chyb - Žáby v mlíku)

Poslední odkazy

Paličův zanedbatelný sněhoblog je věnován různým taškařicím na sněhu a ledu, převážně potom skialpinismu. Ze skialpu to kromě výletů a pozvánek na výlety, bude něco málo k vybavení, lavinám, lavinové prevenci, a vůbec. Mimo to jsou tady občasné obecné postřehy, fotografie a fototipy. Něco málo se také najde k webdesignu, referencím, otištěným článkům, výstavám fotografií... Pachatelem je Jan Pala alias palič.

Testy lavinových vyhledávačů na webu DAV do roku 2009

1. listopad 2009, 00:36 Kategorie: Laviny | Skialpinismus

Lavinové vyhledávače se testují různě možně po světě a v poslední době to dělá pravidelně němeký DAV. Já jsem se o něco podobného pokoušel v dávné době také, viz Lavinové vyhledávače – testování 2006–2007, což vyšlo v tehdy oblíbeném a vydávaném časopise Test – Lavinové vyhledávače pod lupou – časopis Outdoor 1/2007. Následně jsem něco podobného udělal také pro První testování nového lavinového vyhledávače Pieps Freeride. Od té doby se objevila řada nových různě dobrých přístrojů, na což dobře reaguje právě DAV.

DAV test lavinových vyhledávačů 2009
DAV test lavinových vyhledávačů 2009

Nejnovější testy se objevily na sezonu 2008–2009, kdy na stránce Update LVS-Gerätetest Winter 2008/09 je odkaz na stažení LVS test 2009.pdf. Na poslední stránce tohoto pdf souboru je tady uvedená ofocená tabulka. Z tabulky vyplývá, že u aktuálního testu ve všech zkoumaných vzájemných polohách antén, dohledání a vyhledávání více zasypaných prošel plnohodnotně pouze Pieps DSP. Ostatní vyhledávače do jisté míry splnily minimální vzdálenost zachycení prvního signálu 20 metrů pouze pro antény v ose.

DAV test lavinových vyhledávačů 2008
DAV test lavinových vyhledávačů 2008

Předchozí testování bylo v březnu 2008 a jeho výsledky jsou uvedeny na Update LVS-Gerätetest Marz 2008 odkud opět vede odkaz na stažení pdf souboru: Update LVS-Gerätetest in pdf. I v testu z března 2008 ve všech zkoumaných vzájemných polohách antén, dohledání a vyhledávání více zasypaných prošel plnohodnotně pouze Pieps DSP. Ostatní vyhledávače do jisté míry splnily minimální vzdálenost zachycení prvního signálu 20 metrů pouze pro antény v ose.

V nejnovějším testu při souosé poloze vysílací a hlavní vyhledávací antény splnily všechny vyhledávače 20 m minimální hranici bez problémů, pro případy kolmo posazené nebo k nebi směřující s kolmo posazeným hledacím přístrojem vysílací antény byly patrné výrazně horší citlivosti. Rozptyl při vzájemně kolmé poloze antén byl od 7 m (Pieps Freeride) po 37 m (Pieps DSP). Pokud byl vysílající vyhledávač směřován hlavní anténo k nebi a hledající byl na něj kolmo svou hlavní anténou, rozptyl byl od 10 m (DTS Tracker) do 34 m (Pieps DSP).

Chcete-li si vychválený Pieps DSP pořídit, vhodným místem k nákupu jsou internetové obchody VodaHory a Quill-Outdoor. Při jeho pořízení od těchto oficiálních prodejců navíc máte jednodenní lavinový kurz zdarma – podrobnosti na stránkách uvedených internetových obchodů.

Závěr:

Co z výše uvedeného plyne? Na první pohled by měl člověk po vyhodnocení testu DAV všechny lavinové vyhledávače zahodit s výjimkou Pieps DSP. Škoda je, že se v testech neobjevily i starší vyhledávače jako Ortovox M2 a byl jen letmo uveden takový Barryvox Opto 3000. Naše měření Lavinové vyhledávače – testování 2006–2007 ukázala u všech vyhledávačů vyšší hodnoty zachycení prvního signálu než v testech DAV. Problematické je hodnocení označování více zasypaných, monitorování jejich životních funkcí, apod. když tímto disponují jenom nejnovější vyhledávače. Ať už máte jakýkoliv vyhledávač, důležité je s ním umět výborně pracovat a znát jeho slabá místa, tj. třeba malou citlivost pro určitou vzájemnou polohu vysílací a hlavní přijímací antény.

Přidej komentář
Jméno
Email
http://
Zpráva
  Formát Texy

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci, dodržujte následující pravidla:

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Povinné položky formuláře jsou Jméno, Email a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]